Ege Haberleri

  Avukat Taksici

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hukuk Fakültesi’ni bitirdi, bir süre mesleği yürüttü, ancak bazı olaylar yüzünden soğudu, öğrencilikteki işi şoförlüğe döndü.

  BABASINI 13 yaşında kaybeden Birol Güçlüoğulları, eğitimi süresince çalıştı, taksi şoförlüğü de yaptı. Güçlüoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirip, 1990'da İzmir Barosu'ndan ruhsat aldı.

  Sonunda pes etti

  BÜRO açan Güçlüoğulları, çoğu ticari, birçok davaya girdi, 800'e yakın müvekkile hizmet verdi. Ancak 40 yaşındaki Güçlüoğulları, bazı olayların etkisinde kalarak avukatlığı bırakmaya karar verdi, ruhsatını astı.

  Şoförlüğe dönüş

  ESKİ avukat üniversitede harçlığını çıkarmak için yaptığı taksiciliğe döndü. Karşıyaka'da çalışmaya başlayan iki çocuk babası Güçlüoğulları, adalet reformu olmadığı sürece avukatlık yapılamayacağını savunuyor.

  İŞTE GEREKÇE

  Güvenim sarsıldı

  AVUKATLIKTAN ayrılma gerekçesini, ‘‘Hatırlı kişilerin ötesine geçilememesi ve adalete güveninin sarsılması’’ olarak özetleyen Birol Güçlüoğulları, ‘‘Şimdi kafam dinç. Hiç olmazsa haksızlığa, yolsuzluğa tanık olmuyorum’’ diyor.

  Diploma hatıra oldu

  İzmir Barosu'ndan, dönemin Başkanı Sabri Kurt imzasıyla aldığı ruhsatnamesini hatıra diye saklayan Güçlüoğulları, çocuklarının ve eşinin kararına saygı duyduğunu söyledi. Güçlüoğulları, ‘‘Son dönemde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davranışları geleceğe güveni artırdı’’ dedi.

  Adaletin işlememesi güvenimi sarstı

  AVUKATLIKTAN ayrılma gerekçesinin, ‘‘Karşılaştığı haksız durumlarda adalet mekanizmasının yetersiz kalması, hatırlı kişilerin ötesine geçilememesi’’ olduğunu belirten Birol Güçlüoğulları şöyle konuştu:

  ‘‘Ticari davalara bakarken, bazı firmaların büyük usulsüzlüklerini yetkili makamlara bildirdim. Müvekkillerimin hakları nedeniyle girmek zorunda kaldığım birçok olaydaki bilgi ve belgeleri, ilgili devlet mekanizmalarına aktardım. Örneğin, İzmir'deki bir büyük kurumun büyük ölçekli fatura yolsuzluğu yaptığını Defterdarlığa kadar bildirdim. Zaman zaman (Bunlarla fazla uğraşma) diye uyarıldım.

  Müvekkilimin isteği ile gireceği bir konut kooperatifini araştırırken arsa alımında büyük usulsüzlük tesbit ettim. İhraç kaydıyla alınıp, iç piyasaya gönderilen birçok malın bir limandaki gümrükten alınmayıp, Rodos'u dolaştıktan sonra bir başka limana inmesini yaşadım. Ancak bunların hiç birinde hukukun işlememesi, adalete güvenimi sarstı. Bu koşullarda avukatlık yapmak istemedim. Bir başka olayda, İzmir'de damacana ile su satan firmaların başkalarının ruhsatlarını kullandığını tesbit ettim. Valiliğe başvurduğumda aldığım yanıtla şok oldum. Bu olayı inceleyemeyeceklerini, firmanın Aydın'da olduğunu söylediler. Sonuçta böyle bir karar verdim. Şu anda yaptığım işi üniversiteyi okumak için de yapmıştım. Hiç olmazsa kafam dinç. İşimi yapıyor, evime ekmek götürecek kadar para kazanıyorum. Haksızlığa yolsuzluğa, tanık da olmuyorum.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı