Ege Haberleri

  Avrupa Sağlıklı Şehirler zirvesine eylem ertelemesi

  Hürriyet Haber
  19.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYA Sağlık Örgütü’nün (WHO) 20-22 Haziran’da Büyükşyehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir’de düzenleyeceği, “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı” ertelendi.


  52 Avrupa ülkesindeki 131 kentten belediye başkanları, üst düzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkililerin katılacağı toplantının erteleme mektubu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Sorumlusu Dr. Agis Tsouros imzasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na gönderildi. Üzüntü ve hayal kırıklığıylayazıldığı belirtilen mektupta, “Konferansın organizesi konusunda kentinizin gösterdiği üstün gayretlerin farkında olduğumu ve hepimizin İzmir’e gelmeyi ne kadar çok istediğimizi belirtmek isterim. Konferans için sonbahar aylarında alternatif bir tarih bulunmasının mümkün olacağını düşünmekteyim” denildi.

  Güvenli olmayan bölge

  Mektupta herhangi bir gerekçe gösterilmese de erteleme kararının bir süredir devam eden Taksim Gezi Parkı eylemleri nedeniyle alındığı anlaşıldı. Bazı belediye başkanlarının, Dünya Sağlık Örgütü’ne, güvenlik endişesi nedeniyle konferansa katılamayacaklarını bildirdikleri de öğrenildi. Ayrıca İzmir Konak için, Türkiye’deki olaylar nedeniyle ‘güvenli olmayan bölge’ olarak görüş belirtildiği de ileri sürüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı