Ege Haberleri

  AVM bilmecesi

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Kocaoğlu,Alsancak Liman Alışveriş Merkezi'yle (AVM) ilgili Bakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı büyüklükle, Özelleştirme İdaresi'nin imar planında yeralan büyüklüğün farklı olduğunu söyledi.


  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, karşı çıktığı Alsancak Liman Alışveriş Merkezi'yle (AVM) ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıkladığı büyüklükle, Özelleştirme İdaresi'nin imar planında yeralan büyüklüğün farklı olduğunu söyledi.
  Büyükşehir Belediyesi'nin iptal davası açtığı Özelleştirme İdaresi'nin Alsancak Limanı'na AVM yapılmasına olanak sağlayan imar planıyla ilgili tartışmalar yeniden başladı. İmar planında AVM yapımı için 96 bin metrekare ayrılmasına karşın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın 28 bin metrekarenin alışveriş alanı olarak ayrıldığı yönündeki açıklamasına Kocaoğlu'ndan tepki geldi. Kocaoğlu, “Orada zaten AVM'ye gerek yok. Bakan Yıldırım çıkıyor, ‘AVM 28 bin metrekare' diyor. Oysa, planda öyle değil. Daha fazla bir alan var. Ben bunları Bakın Yıldırım'ın kendisine de söyledim. O da bana ‘Özelleştirme İdaresi bana yalan mı söyleyecek' diyor. Bunu bilemem ama anlatılanlar ile planlar aynı değil. Eğer oraya AVM yapılacaksa zaten gümrüklü bölge, kapalı alan formülü falan da olmaz. Oranın yaşaması için günde bin insanın girip çıkması lazım. Oradan kim alışveriş yapacak. Gemiden gelenler mi yapacak? Diğer alışveriş merkezlerine gidin sorun. Kaç kişi girince kendisini döndürür görürsünüz” dedi.
  “BAKAN RANDEVUSU BEKLEMİYORUM”
  Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın kent sorunlarının çözümü konusunda katkıları olup olmadığıyla ilgili görüşlerini de açıkladı. Kocaoğlu, “Bazı konularda katkıları olur, bazılarında olmaz. En azından bir diyalog kanalıdır. İki Bakan'ın İzmir milletvekili olmasının faydası olmuştur. Bir defa bakanlardan randevu istemiyorsun, beklemiyorsun. Çünkü ayda bir İzmir'de görüyorsun ya da bir programda berabersin. Gide gele İzmir'in konulara daha çok vakıf oldular. Öğrenmeleri çok yararlı oldu” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı