Ege Haberleri

  Atık mermerler döviz kazandırdı

  Osman Nuri BOYACI, (DHA)
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mermer fabrikalarından çıkan atık traverten ve mermerleri işleyerek dekoratif mozaik üretimine başlayan Denizlili iki girişimci istihdam sağladı, ihracata başladı.

  DENİZLİ’de beş yıl önce mermer fabrikalarından çıkan atık traverten ve mermer kırıklarını işleyerek dekoratif mozaik üretimine başlayan Mehmet Deligöz ve Cemalettin Baydi, ülkeye 3 milyon dolar döviz kazandırdı. Dermer Dekoratif Mermer şirketini kuran iki arkadaş, 15 kişiye de istihdam sağladı.
  Fabrikaların hurdaya çıkarttıkları traverten parçalarını santimetre halinde işleyerek mozaik karo şekline getirdiklerini, bu sayede hurdalardan büyük katma değer sağladıklarını belirten Mehmet Deligöz, “Denizli Türkiye’nin en zengin traverten yataklarına sahip. Ocaklardan çıkartılan traverten mermerler fabrikalarda işlenirken kırılmalar, bozulmalar olabiliyor. Hatalı ve yanlış kesim nedeniyle hurdaya çıkmış, kullanılmayan traverten hurdalarını toplayarak kendi işyerimize getiriyoruz. Burada hurda travertenleri santimetrekare olarak keserek mozaik karo üretiyoruz. Ürünlerin tamamını başta Fransa olmak üzere, AB ülkeleri, Afrika ve Avustralya’ya ihraç ediyoruz. Geçen yıl 1 milyon, beş yılda 3 milyon dolar tutarında ihracat yaptık” diye konuştu.

  SİPARİŞLER ARTTI

  Ortağı Cemalettin Baydi ile 2004 yılında Pamukkale Üniversitesi’nden mezun olduklarını, üniversitedeki arkadaşlıklarını iş yaşamına taşıdıklarını söyleyen Mehmet Deligöz, mermerle hiç ilgileri yokken sektöre girdiklerini belirtti. Deligöz, “Aylık üretim kapasitemiz 2 bin 500 metrekare. Traverten hurdalarını tekrar işleyerek elde ettiğimiz bu mozaik karolar, evlerin salonlarında, mutfak banyo ve isteğe göre oturma odalarında kullanı-labiliyor. Geçen yıla göre 2011’de siparişlerde yüzde yüze varan artış yaşıyoruz. Zamanında teslim edebilmek için çalışan sayımızı artıracağız” dedi.

  MONACO SARAYINA

  Monaco Prensi II. Albert’in evinin duvarları için Denizli’den mozaik gönderdiklerini aktaran Celalettin Baydi, “Monaco Prensi, Fransa’da ürün verdiğimiz şirkette bizim mozaiklerimizi beğenmiş. Fransa’dan özel ibaresiyle sipariş aldık. Bir hafta da gelen siparişi hazırlayıp Fransa’ya gönderdik. Firmamızda yaptığımız traverten mozaikle Monoca Prensi’nin evi de süslenmiş oldu. Şimdi de Denizli Ticaret Odası için 60x60 cm ebadında traverten hurdalarından kentimizin simgesi olan horoz tabloları yapıyoruz. El emeği ile yaptığımız horozlarda DTO’nun yurt içi ve yurt dışı gezilerinde hediye olarak veriliyor” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı