Ege Haberleri

  Atanamayan itfaiye erlerinden eylem

  Elif DEMİRCİ , (DHA)
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de itfaiye eri olabilmek için yazılı ve sözlü sınavı kazanan, dayanıklılık testini geçen, ancak Danıştay’ın yönetmeliği durdurması yüzünden, atamaları yapılmayan 286 gençten bir bölümü Belediye önünde eylem yaptı.

  İZMİR’de itfaiye eri olabilmek için yazılı ve sözlü sınavı kazanan, dayanıklılık testini geçen, ancak atamaları yapılmayan 286 gençten bir bölümü dün Büyükşehir Belediyesi önünde alkışlı protesto gösterisi yaptı. Danıştay 12. Dairesi’nin 17 Kasım 2011’de verdiği yürütmeyi durdurma kararından önce 2 Kasım 2011’da sınavı kazandıklarının tebliğ edildiğini belirten gençler adına basın açıklaması yapan Fatih Yücesoy, şunları söyledi: “İşe başlayacağımız günü beklerken belediyenin internet sitesinde yönetmeliğe yapılan itiraz sonucu atama yapılmayacağı, Danıştay 12. Dairesi’nce verilen yürütmenin durdurulması kararına yapılacak itirazın sonucunun beklenmesi gerektiği açıklandı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, ataamada herhangi bir hukuki problemin olmadığını belirtti. Fakat belediye, İçişleri Bakanlığı’nın Danıştay’a yapmış olduğu itirazın sonucunu bekleyeceğini açıkladı. İzmir’in açtığı sınavdan sonra Diyarbakır ve Sakarya büyükşehirlerinin de bulunduğu 63 belediyenin itfaiye eri alımı gerçekleşti.”

  Babamın gözyaşı dinmiyor

  Sınavı kazananlardan Arzu Akay, babasının tekerlekli sandalyeye mahkum yaşadığını, 6.5 aylık kızı bulunduğunu ve bütün aile bireylerinin atamayı beklediğini söyledi. Akay, KPSS’den 92 puan aldığını, dayanıklılık testini kazandıktan sonra üç gün hasta yattığını da belirtti, yönetmeliğin iptali için dava açanların ortaya çıkması gerektiğini ifade etti.

  Eşim bir ay sonra doğuracak

  Yakup Dana, sınavı kazandığı için İstanbul’dan İzmir’e geldiğini, 5 yıl çalıştığı işyerinden istifa ettiğini, eşinin bir ay sonra doğum yapacağını belirterek şunları söyledi:

  “2 Kasım’dda sınavı kazandığımız duyuruldu, 17 Kasım’dda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Danıştay 12. Dairesi’nin verdiği yürütmenin durdurulması kararı tebliğ edildi. Danıştay kararları geriye doğru işlemez, belediye atamamızı yapabilir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı