Ege Haberleri

Ata’mıza yakıştı

Eray ARPAŞİN
11.11.2009 - 20:08 | Son Güncelleme:

İzmirliler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için gün boyu birbirinden değişik etkinlikler düzenledi.

Gündüz saatlerinde izmir Devlet Opera ve Balesi ile başlayan konserlerin sonuncusu Halkapınar Kapalı spor Salonunda yapıldı. Birbirinden ünlü isimlerin sahne aldığı Atatürk’ü anma gününe özel düzenlenen konser görülmeye değerdi. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği konserde, İbrahim Yazıcı şefliğinde piyanoda Fahir Atakoğlu harikalar yaratırken, daha sonra sahneye Türkiye’nin ünlü isimlerinden Sertap Erener çıktı. Sertap Erener, seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılara İzmirliler eşlik ederken renkli görüntüler ortaya çıktı. En son sahneye çıkan ünlü piyanist İdil Biret ise tam bir piyano şöleni yaşattı. Daha sonra ankara Devlet Çoksesli Korosu ve izmir Devlet Çoksesli Korosu izmir Devlet Senfoni orkestrası eşliğinde konserde yerini aldı. izmir Büyükşehir Belediyesi ve izmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin katkıları ile gerçekleşen konsere izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere, yaklaşık 10 bin İzmirli katıldı.

İzmirli kadınlardan Ata’yı anma töreni

EGE Bölgesi Sanayi Vakfı Kadınları Birliği (EBSOV) ile Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA- DER) in birlikte düzenlediği Atatürk’ü anma toplantısında mesleklerinde başarılı, Türk Kadını’na model olmuş, öncü üç Cumhuriyet Kadını’na plaket verilirken Atatürk ve Kadın adlı bir slayt gösterisi yapıldı. KADER ve EBSOV’un birlikte düzenlediği Ata’yı Anma toplantısına kadınların ilgisi büyük oldu. Köy Enstitülerinden en son mezun olan Hikmet Soydam, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ümniye Akbulut ve Bölge İdare Mahkeme Başkanı ve Hakim Naciye Şehirlioğlu’nun mesleklerinde başarıları ve giyinişi davranışı ile örnek olmalarından dolayı teşekkür plaketine layık görüldü. Atatürk ve Kadın adlı slayt gösterisi ise İzmirli kadınlar tarafından ayakta alkışlandı. Slayt gösterisinden sonra ödül alan kadınlar o günlerde yaşadıklarını bir yandan anlatırken, merak edilenleri de cevapladı.

Podyumda Atatürk stili

izmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümü Öğrencileri, “Atatürk’ün İzinde Yarının Giysileri” temalı bir defile düzenledi. Öğrenciler 10 Kasım’ın anlam ve önemine yaraşır bir defileye imza attı. Moda Organizasyonu ve Koreografisi Dersi kapsamında 20 öğrencinin 10 Kasıma özel olarak hazırladığı kıyafetler, seyirci öğrenci ve öğretmenlerden de büyük beğeni topladı. Ünlü Koreograf Başak Gürsoy tarafından yürütülen derse özel defilede sergilenen 16 kıyafet, tasarımcı Berrin Gönen koordinatörlüğünde hazırlandı.

Gurur duydum

Kendisinin sadece geleceğin tasarımcılarının fikirlerini aktarmakta aracı olduğunu belirten Gürsoy, “Tüm Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerimizle bir defa daha gurur duydum. Öğrencilerimiz sadece başarılarıyla değil güzellikleriyle de göz doldurdular” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı