Ege Haberleri

  Astarcıoğlu, alıkoyma suçundan serbest kaldı

  Bahri KARATAŞ/İZMİR (DHA)
  08.08.2012 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu 951 gün kaçtıktan sonra yakalanıp cezasını çekerken bugün bir kez daha mahkemeye çıktı.

  İzmir’de aynı bölümde görev yaptığı Dr. G.A.Y.’ye tecavüz ettiği iddiasıyla 6yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu 951 gün kaçtıktan sonra yakalanıp cezasını çekerken bugün bir kez daha mahkemeye çıktı. Yargıtay'ın aynı dava kapsamında bozduğu “Alıkoyma” suçlaması nedeniyle yargıç önüne çıkan Astarcıoğlu'nun bu suçtan tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Astarcıoğlu kesinleşen mahkumiyeti nedeniyle yeniden cezaevine gönderildi.

  İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu ile aynı bölümde görev yapan G.A.Y., arasındaki yakın ilişki 2005 yılında davalık oldu. Uzman Dr. G.A.Y., Astarcıoğlu’nun kendisine birkaç kez tecavüz ettiğini, evinde zorla alıkoyduğunu ve dövdüğü iddiasıyla şikayetçi oldu. Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu, hakkında 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Astarcıoğlu suçlamaları kabul etmedi. 2005 yılında açılan davada duruşmalar sonunda Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu, “zorla cinsel ilişkiye girmek’ten 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı, “hürriyeti tahdit” suçundan ise beraat etti. Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi hapis cezasını aynen onarken, beraat ettiği diğer suçtan da yargılanmasına karar verdi.

  Kararın onanmasının ardından Prof. Dr. Astarcıoğlu kayıplara karıştı. Güvenlik güçleri ve interpol tarafından da kırmızı bültenle tüm dünyada aranan Astarcıloğlu 951 gün sonra geçen ayın 25’inde Manisa’da yakalanıp cezaevine konuldu. Astarcıoğlu’nun Yargıtay tarafından bozulan “hürriyeti tahdit” suçundan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ancak firarda olduğu için sonuçlandırılamayan dava yeniden görülmeye başlandı. Prof. Dr. Astarcıoğlu davanın görüldüğü 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün hakim önüne çıkartıldı. Avukatı Celal Rahmi Gürkan’ında bulunduğu duruşmada, kimlik tespitinde, Astarcıoğlu evli bir çocuk babası olduğunu, mesleğinin doktor ve aylık gelirinin 5 bin TL olduğunu, bu olaydan dolayı mesleğini yapamadığını söyledi. Astarcıoğlu, Yargıtay bozma ilamını kabul etmediğini, mahkemenin eski kararında direnmesini istedi. Prof. Dr Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu, savunmasında ise eski ifadelerini tekrarladığını belirtip suçlamaları kabul etmedi, beraatını istedi. Astarcıoğlu’nun avukatı Celal Rahmi Gürkan da “Müvekilim bekar evinde kalmaktadır ve anahtar başkaca arkadaşlarında olduğu gibi mağdurede de bulunmaktadır. Bu nedenle müvekkilim mağdureyi zorla alıkoyması söz konusu değildir” dedi. Mahkeme heyeti, ifadenin ardından sanık Astarcıoğlu’nun savunmasının alındığını ve üzerine atılı suç için öngörülen cezanın alt sınırı dikkate alınarak tutuklamasının kaldırarak serbest bırakılmasına karar verip, duruşmayı Ekim ayına erteledi. Astarcıoğlu, diğer suçtan hükümlü olduğu için tekrar jandarmalar tarafından cezaevine götürüldü. Ayrıca tecavüze uğrayan ve İzmir dışındaki bir huzurevinde doktorluk yapan G.A.Y.’nin olaydan dolayı açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasının da sonuçlandığı ve G.A.Y.'nın 50 bin TL tazminat kazandığı, yasal faiziyle birlikte 76 bin TL aldığı ortaya çıktı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı