Ege Haberleri

  Assos Yolu’na çevreci tepki

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ayvacık-Küçükkuyu yoluna alternatif olarak yapılması planlanan Assos yoluna tepki gösteren çevreciler imza kampanyası açtı.

  ÇANAKKALE - İzmir Karayolu'nun Ayvacık - Havran arasındaki bölümünün iyileştirilmesi için planlanan yeni yol, çevrecilerin tepkisini çekti. Yolun zeytin ağaçlarına, oksijen deposu yörenin havasına zarar vereceğini savunan Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) imza kampanyası başlattı.

  AYVACIK - Küçükkuyu arasındaki yolun terkedilerek, Assos üzerinden sahile çıkılmasının hedeflendiğini belirten Dernek Başkanı Mimar Akif Öznal, tüm doğaseverleri ve çevrecileri, ‘‘Bu yol yapılmasın, kutsal zeytin ağaçlarımıza kıyılmasın’’ kampanyasına destek vermeye çağırdı.

  Güzellikler yok olacak

  BERGAMALI köylüler gibi ciddi bir savaşa gireceklerini ve olayı hukuksal platforma taşıyacaklarını açıklayan Öznal, ‘‘Assos başta olmak üzere tüm bölge yardım bekliyor. Kuzey Ege'nin tek bakir kalmış ve eşsiz güzellikteki bu yöresi, gereksiz bir yolla özelliklerini yitirecek’’ diye konuştu.

  Hava kirlenecek

  KISMEN birinci derece doğal sit alanı olan sahilde ağaçların kesileceğini ifade eden Öznal, ‘‘28 kilometrelik eski yolun yerine yapılacak 40 kilometrelik yoldan geçecek taşıtların egsoz gazı, toz ve duman, Alpler'den sonra en bol oksijene sahip havamızı bozacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı