Ege Haberleri

  Aşırı değerli TL ihracatı bitiriyor

  Burcu TANER, (DHA)
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aşırı değerli Türk Lirası’nın ithalata yaradığını önesüren EİB Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Bu da Türkiye’deki istihdama değil, Çin’deki, Hindistan’daki, Kore’deki işçiye katkı yapmak anlamına geliyor” dedi.

  İHRACAT performansını artırmanın ötesinde dünya ticaretindeki pastadan daha fazla pay almak isteyen Egeli ihracatçılar, aşırı değerli Türk lirasına çözüm bulunmasını istedi.
  Hükümetin tedbirleri
  Bir aylık genel kurul maratonunu geride bırakan Egeli ihracatçılar yeni döneme başladı. İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, hükümetin krizde aldığı tedbirlerin getirdiği rahatlamanın kur politikasıyla etkisini yitirdiğine dikkat çekerek, “2002’de 1.38 TL olan dolar, 8 yıl sonra 1.5 TL seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Bu sürede maliyetlerdeki artış malum. Bu şartlar altında, geçen yıl 102.1 milyar dolarlık ihracat yapılabilmiş olması büyük başarı” dedi.
  Gerçekçi kur politikası
  TL’nin aşırı değerli olması için Türkiye’de dış ticaret fazlası verme, düşük enflasyon oranı ve düşük işsizlik oranı gibi koşulların olmadığına dikkat çeken Türkmenoğlu, “Bu şartlar sağlanamadığına göre, değerli para ihracatı değil, ithalatı desteklemektedir. Dolayısıyla Türkiye’deki istihdama değil, Çin’deki, Hindistan’daki, Kore’deki işçinin istihdamına katkı yapmaktadır” dedi. Mustafa Türkmenoğlu gerçekçi bir kur politikasının hayata geçirilmesini istedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı