Ege Haberleri

  Asansör denetimleri tam gaz

  Hürriyet Haber
  09.01.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  MAKİNA Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Balçova Belediyesi arasında geçtiğimiz yıllarda başlatılan asansör denetimlerinin bu yıl da devam edeceği bildirildi.


  Son günlerde yaşanan kazalar ile tekrar gündeme gelen asansörlerin, daha güvenli olması için Balçova Belediyesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından sürdürülen denetimlere bu yıl da devam edilecek. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin tarafından imzalanan protokol ile ilçedeki binalarda kullanılan asansörlerin yıllık periyodik bakım ve kontrollerin denetim yetkisi, Makine Mühendisleri Odası'na verildi.
  Asansörlerin stardartlara uygunluğunun hayati bir önem taşıdığını, ancak bu konunun vatandaşlar tarafından gerektiği kadar ciddiye alınmadığını ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya "Sadece 2014 yılında ilçemizde 426 binanın kontrolü yapılmış ve 317 asansörün kullanılmasının sakıncalı olduğu tespit edilmiştir. Biz belediye olarak gerekli uyarıları yapıyoruz ancak halkımızın da özellikle bina yönetimlerine bu eksikliklerin gidermeleri için baskı yapmaları gerekiyor" diye konuştu.
  Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin ise "Kontrol ettiğimiz her asansör ile ilgili raporumuzu önce bina yetkilisine verir sonra da asansörün durumu ile ilgili bir etiket yapıştırırız. Vatandaşlarımızın özellikle can güvenliği için kırmızı etiketli asansörlere binmemeleri ve bu asansörlerin bakım ve onarımlarını yaptırmaları gerekiyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı