Ege Haberleri

  Artık onun hayali var

  Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET
  24.09.2015 - 17:08 | Son Güncelleme:

  MANİSA Demirci’de yaşayan 15 yaşındaki Hasan Dönmez, doğuştan kullanamadığı sağ el başparmağının çaresini doktor doktor gezdikten sonra İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı ve El Cerrahisi Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Erhan Sönmez’de buldu.

  Hasan’ın ailesi, daha önce gittikleri hekimlerin oğullarının başparmağını alıp yerine işaret parmağını dikme önerisine rağmen umutlarını yitirmedi. Son olarak danıştıkları Doç. Dr. Sönmez, parmağı kesmek yerine hayat verilebileceğini söyledi. Yaklaşık 4 saat süren ameliyat sonucunda kas, tendon ve sinir nakilleri yapılıp kemikleri şekillendirilen başparmak yeniden işlevsel hale geldi.

  Fincan tutma sözü verdi
  Özellikle doğuştan gelen anomali vakalarındaki operasyonların çok daha zorlayıcı olduğuna işaret eden Doç. Dr. Erhan Sönmez, “Bizden önce başvurdukları yerlerde başparmağın alınması ve işaret parmağının başparmak fonksiyonuna getirilmesi önerilmiş. Bu ameliyata literatürde polisizasyon deniyor. Estetik olarak hastayı çok tatmin etmese de elini kullanabilir hale gelebiliyor. Ancak muayene edince bu parmağa da bir şans verilebileceğini düşündüm. Hem çocuğun gayretli olması, hem de orada kullanabileceğim dokular olduğunu düşünmem nedeniyle kas, tendon ve sinir nakilleri yoluyla parmağa hayat vermek istedim. Çok da güzel oldu. Sonuçta genç bir çocuktan bahsediyoruz ve kalan hayatını 4 parmaklı geçirmesine gönlüm razı olmadı. Şu anda güçlendirme aşamasındayız. Şimdi çay bardağı tutuyor, 1 ay sonra kahve fincanı tutma sözü aldık” dedi.

  Artık onun hayali var


  Meslek kaygısı son buldu
  Sağlık meslek lisesinde eğitim gördüğü için eksik parmağıyla mesleğini yapamamaktan kaygı duyduğunu ancak şimdi çok mutlu olduğunu dile getiren Hasan Dönmez de, “Güçlendirmelerimi yapıp artık ağabeyim olarak gördüğüm doktoruma telefonla yolluyorum. Hayalim motosiklet sürmek. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim” diye konuştu. Baba Abidin Dönmez de, “Hocamıza gelene kadar doktor doktor gezdik. Demirci’den İzmir yollarına düştük. Sonuçtan çok memnunuz. Teşekkür ediyoruz. Parmağı aldırsaydık ve sonra böyle bir şansının olduğunu öğrenseydik yıkılırdık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı