Ege Haberleri

  Arkas 6 aylık satışı doldurdu

  Burcu TANER, (DHA)
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de üretilen bir Avrupa ürünü olan Renault Trucks’ın bayiliğini yürüten Arkas Otomotiv, 2010’un son çeyreğinden itibaren artan talebe yetişemiyor. Haziran ayına kadar 170 sipariş aldı.

  İZMİR ve Denizli’de Renault Trucks’ın bayiliğini yürüten Arkas Otomotiv, yılda 7 bin TL yakıt tasarrufu sağlayan modeli Renault Premium EURO 5’in satışında 2011’in 6 aylık siparişini doldurmayı başardı. Pazar payını artırmayı hedefleyen şirket, Egeli müşterileri ile Karsan Fabrikası’ndaki üretim süreçlerini yerinde inceledi. Mart 2009’da günlük 10 araç üretim kapasitesi ile açılan Renault Trucks üretim hattında EURO 5’in üretim süreçlerinin Fransa ile farksız olduğu belirtildi.
  Arkas Otomotiv Satış ve Pazarlama Müdürü Orhan Genel, Renault Trucks’ın Türkiye’de üretilen bir Avrupa ürünü sunduğunu vurguladı. Genel, müşterinin kullanacağı aracını üretim bandında görme şansının öneminin altını çizerek, 2010 yılının son çeyreğinden itibaren ağır ticari araçlara talebin giderek arttığını söyledi. Geçen yıl talebe yetişemedikleri bir dönem olduğunu, üretim kapasitesinin artmasıyla bu sorunun çözüldüğünü anlatan Genel, “Geçen yıl Türkiye genelinde 16 ton üzeri TIR çekicilerinden 1600 araç satıldı. Bunun 300’ünü Ege Bölgesi’nde Arkas’ın yaptığı satışlar oluşturdu. Şimdi önceden sipariş alıyoruz. Şu anda Haziran’a kadar olan süreç için 170 adet sipariş alındı. Geçen yılın ilk yarısında bu rakam 50-60’lardaydı. Bu yıl özellikle ikinci yarıdan çok daha umutluyuz ve 2011 sonuna kadar 400 araç satmayı hedefliyoruz” dedi.

  PAYI YÜZDE 22

  Lojistik sektörünün giderlerinin yaklaşık yüzde 35’inin yakıttan oluştuğunu aktaran Genel, özellikle filosu bulunan lojistik firmaları açısından Premium EURO 5’in 100 kilometrede 1.6 litre, yılda 2 bin 400 litre yakıt tasarrufu ile 7 bin TL’lik toplam tasarruf sağladığına dikkat çekti. Genel, Renault Truck’ın Türkiye pazarının yüzde 6.9, bölgedeki pazar payının ise yüzde 12.5 olduğunu anlatarak, “Arkas olarak ise bu satışların içinde Türkiye genelinde yüzde 12, Ege’de ise yüzde 22 pay alarak satışlara katkı sağlıyoruz” dedi.

  ACELE EDİN

  TIR fiyatları konusunda da artan bir eğilim gözlemlediklerini ifade eden Genel, bu konuda planı bulunan tüketicilerin de elini çabuk tutmasını istedi.  Genel, “Krizden dolayı fiyatlar, şimdi normal seviyelere yükselmeye başlasa da hala 2007 rakamları yakalanabilmiş değil. O yüzden araç almak isteyen tüketicilere tavsiyemiz bir an önce bu kararlarını hayata geçirmeleri” dedi. Genel anlamda TIR piyasasındaki fiyatlarla ilgili bilgi veren Genel, TIR çekicilerinin 80 bin, dorsenin ise 35 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu aktardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı