Ege Haberleri

  ARAYAN YOK SORAN YOK

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  10.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericilere sopayla saldıran ve Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın sivil polis olduğunu söylediği kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişleri incelemelere başladı.

  Ancak İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, olaylar sırasında yaşananları gözleriyle gördüklerini, bunu yetkili kişilere ilettikleri halde bugüne kadar tek bir kişinin kendilerine ulaşmadığını söyledi.

  Bağırta bağırta

  Pekdaş, “Biz başından itibaren olanları kendi gözümüzle de gördük. Bu kişiler Alsancak’ta Baro’nun bulunduğu bina civarına da geldi. İnsanları bağırta bağırta dövdüklerini gözlerimizle gördük. Cumartesiyi pazara bağlayan gece 03.02’de Özel Yetkili Başsavcı Vekili’ni telefonla arayıp uykusundan uyandırdım. Bu eli sopalı kişileri söyleyip, Baro’nun önüne de geldiklerini anlattım. Geçen pazartesi günü TMMOB, Tabipler Odası, Türk-İş, KESK ve DİSK yetkilileriyle ziyaretimizde Vali Mustafa Toprak’a da durumu aktardık. O da böyle polis olamayacağını, yelek giyip şapka takmaları konusunda talimat verildiğini aktardı. Kesinlikle polis olmadıklarını söyledi. Daha sonra Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın açıklamasıyla sivil polis olduklarını öğrendik. İçişleri Bakanlığı’ndan müfettişler de geldi. Ancak tüm bu sözlü şikayetlerimiz sonrası bir hafta geçmesine rağmen bizi arayan soran olmadı” dedi.

  Kayıtlar elimizde

  Sema Pekdaş ayrıca İzmir’deki olaylar sırasında yaşananlarla ilgili İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde bilgilerin toplandığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize ulaştırılan ciddi örnekler, görüntüler var. Vatandaşların yaptığı çok ilginç kayıtlar var. Arkadaşlarımız çalışmalarını tamamlamak üzere. Yarın ya da çarşamba günü, hazırlanan bilgileri hem savcılığa, hem valiliğe, hem de İçişleri Bakanlığı’na vereceğiz.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı