Ege Haberleri

  Arap Baharı'na iç piyasa çözümü

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  03.09.2012 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Şahlan Hidrolik, ürün gamını geliştirip iç piyasaya yöneldi.

  Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Şahlan Hidrolik, Arap Baharı yüzünden itfaiye aracı, sıkıştırmalı çöp kamyonu gibi araç üstü ekipmanlarının ihracatında sıkıntılar yaşamaya başlayınca, ürün gamını geliştirip iç piyasaya yöneldi, hidrolik istif makineleri üretmeye başladı. Firma Çin malı ürünlerin egemen olduğu piyasada kalite ve bakım garantisiyle rekabet etmeyi hedefliyor.

  Suriye, İran, Mısır ve Fransa kanalıyla Cezayir'e itfaiye aracı, çöp kamyonu, sıkıştırılmış çöp kamyonu ihracatı yapan Şahlan Hidrolik, Arap Baharı rüzgarından olumsuz etkilendi. Arap ülkülerindeki iç karışıklıklar ve ödeme sorunları nedeniyle ihracatı büyük ölçüde düşen Şahlan Hidrolik, iç pazara yönelerek hidrolik istif makineleri ve makaslı platformlar üretmeye başladı. 1500 kilogramı 250 santimetre yüksekliğe kaldırabilen hidrolik istif makinesi ile makaslı platformlar üretmeye başlayan firma sektördeki pazar payının önemli bir bölümüne hakim olan Çin malı ürünlerle rekabet etmeye başladı.

  MALZEME KALİTELİ VE FİYAT UCUZ

  Yeni geliştirdikleri ürünleri Avrupa markaları kalitesinde üretip, Çin malı fiyatında pazara sunduklarını belirten Şahlan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Alyaz, “Denizli'den bir çok Arap ülkesine çöp kamyonu, itfaiye aracı, taşıma sepetleri gibi araç üstü ekipmanları ihracatı yapıyorduk. Ancak Arap Baharı, bir çok sektör gibi bizi de etkiledi. Arap ülkelerindeki gelişmelerin yanı sıra son dönemde ekipmanlar için kamyon bulmakta da zorlanıyoruz. Kamyon alabilmek için birkaç ay beklemek gerekiyor. Sıkıntılar üzerine yeni bir strateji geliştirip hidrolik istif makineleri ve makaslı platformlar üretmeye başladık” dedi. Aynı zamanda Makine Sanayicileri Derneği Başkanı da olan Faruk Alyaz, Çin'den ithal edilen ürünlerin Denizli'de yapılabileceğini gösterdiklerini ve ithalatın önünü kesmek adına önemli bir adım attıklarını vurguladı. Yılda 500 taşıyıcı üretme kapasitelerinin bulunduğunu ifade eden Alyaz, “Arap Baharı'nın ardından bu ülkelere yaptığımız ihracat durdu. Bunun üzerine pazar araştırmasına girdik. En önemli pazarın kendi pazarımız olduğuna karar verdik. Makaslı taşıyıcılar ve hidrolik istif makinelerinde Çin mallarının hakimiyeti var. Biz Çin mallarıyla fiyatta rekabet edebilecek, kaliteli ve 2 yıl bakım garantisi ile pazarda kendimize pay oluşturmak amacındayız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı