Ege Haberleri

  Anıt tartışması

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa'da Özel İdare'nin, Organize Sanayi Bölgesi girişinde yaptıracağı Kuvva-i Milliye Anıtı'na mimarlar karşı çıktı. Vali ise buna karşın ihale açtı.

  MANİSA Mimarlar Odası Başkanı Abdullah Yetişen, Özel İdare'nin Organize Sanayi Bölgesi girişindeki tepeye yaptıracağa Kuvva-i Milliye Anıtı için yeri, işlevi, zemin etüdü, estetik ve mimari yönden kaygılar taşıdıklarını söyledi.

  Plansız girişim

  UYARILARININ dikkate alınmadığını savunan Yetişen, ‘‘68 metrelik anıta inşaat ruhsatı alınması, planda yer gösterilmesi gerekirdi. Altı müze olarak planlandı. Ancak tören alanı, otopark gibi yerler için alan yok’’ dedi.

  Yeri de tehlikeli

  ANITIN trafik açısından dikkat çekecek, tehlikeli yerde olduğunu kaydeden Yetişen, yapının estetik kaygılardan uzak olduğunu, modern çizgiler taşımadığını savundu.

  En iyilerden birisi

  VALİ Muzaffer Ecemiş ise odanın fikrine saygı duyduğunu belirterek ihale açtı. Kaide yapımını Eral İnşaat 295 milyar liraya üstlendi. Ecemiş ‘‘Türkiye'nin en iyi anıtlarından biri olacak. Zemin etüdü yapıldı. Diğer işlemler sürüyor. Kaide dört ayda tamamlanacak. Prof. Tankut Öktem de anıtı yapacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı