Ege Haberleri

  Anaokulundan itibaren aplikasyon geliştiriyorlar

  Sefer TALAY / BURHANİYE
  17.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Burhaniye ilçesinde, Bahçeşehir Koleji'nde, teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın bir parçası haline gelen WhatsApp, Foursquare, Twitter, Facebook, Instagram ve Skype benzeri uygulamalar hayata geçirildi. Bilişimsel Düşünme Projesi'nin, Türk çocukları tarafından geliştirilmesi amaçlanıyor.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Herkes kodlama öğrenmeli' çağrısının ardından ortaya çıkan heyecana Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi de ortak oldu. İki kurumun işbirliğiyle çocukların küçük yaşlarda kodlama öğrenmesi amacıyla geliştirilen 'Bilişimsel Düşünme' projesi, Bahçeşehir Koleji'ndeki 4 yaş grubundaki çocuklara uygulanmaya başladı. Dünyadaki akademik çalışmalar, konuya ilişkin literatür ve uygulamalar referans alınarak oluşturulan özgün eğitim çerçevesinde uygulanan projeyle, çocukların bilgisayar gibi düşünme ve algoritmik beceriler gibi özellikleri kazanmaları amaçlanıyor. Bilişimsel Düşünme Projesiyle çocuklar, WhatsApp, Foursquare, Twitter, Facebook, Instagram ve Skype benzeri uygulamaları geliştirecek.
  Anaokulundan itibaren aplikasyon geliştiriyorlar

  AMAÇ TEKNOLOJİ ÜRETEN BİREYLER YETİŞTİRMEK
  "Neden ülkemizden bir 'WhatsApp' çıkmasın ve neden çocuklar dijital bir ürünle yaratıcılıklarını ortaya koymasın?" fikriyle projeyi tüm Türkiye'ye yaymak istediklerini söyleyen Bahçeşehir Koleji Dijital Eğitim ve IT Direktörü Burak Gençay, öğrencilerin Kodable ve Scratch Junior benzeri uygulamalarla derslerde gördükleri akademik bilgiyi ürüne dönüştürdüklerini belirtti. Çocuklara yeni programlar ürettirmek, programların patentini almak ve tüm dünyada tanınmasını sağlamak istediklerini anlatan Burak Gençay, "Öğrencilerin anaokulundan başlayarak 8. sınıfa kadar öğrendikleriyle kazanımlardan yola çıkarak hem bir kodlama ürünü ortaya çıkarmalarını sağlamak hem de animasyonla kendilerini geliştirerek öğrendikleri bilgileri ürüne dönüştürmelerini hedefliyoruz. Dönemin tamamlanmasının ardından projeyi hem 'www.kodlamasaati.org' sitesinde hem de Bahçeşehir Koleji kampüslerinin bulunduğu tüm şehirlerde devlet okullarını kurumumuza davet ederek Türkiye'ye yayacağız. Çocuklar hazıra alışmamalı ve öğrendikleri bilgileri yorumlayarak ürüne dönüşecek projeler geliştirebilmeli" dedi.
  Anaokulundan itibaren aplikasyon geliştiriyorlar

  "BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ANİMASYON TASARLAYABİLİYOR"

  Programlama ve kodlamanın dünyada her geçen gün daha önemli hale geldiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şirin Karadeniz, projenin ortaya çıkışı hakkında bilgi verdi. Akademisyenlerin, öğretmenlerle beraber çeşitli projeler geliştirdiklerini anlatan Doç. Dr. Karadeniz, "Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki 'Okulda Üniversite' modelimiz kapsamında öğretim üyelerimiz bir günlerini okullarda geçiriyor ve oradaki öğretmenlerle beraber çeşitli projeler geliştiriyorlar. Bu projenin doğuşu da buradan kaynaklanıyor. 21. yüzyılda çocukların sahip olması gereken en temel beceriler; yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği olarak tanımlanır. Biz buna beşinci olarak bilgisayarımsal düşünmeyi de ekledik. Özellikle ABD'de bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Türkiye'de ise yeni yeni araştırmalar yapılıyor. Bu becerilerin beşini birleştirerek bir eğitim ortaya çıkardık ve bunu okul öncesinde uygulamaya başladık" dedi.
  Anaokulundan itibaren aplikasyon geliştiriyorlar

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı