Ege Haberleri

  Anahtar Yıldırım'da

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  24.09.2015 - 15:24 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de 2011 genel seçimlerinde 11 milletvekili çıkaran AK Parti, 7 Haziran'da sekiz milletvekilini meclise gönderdi. AK Parti eriyen oylarını, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım ile yükseltmeye çalışacak. Seçim stratejisini Yıldırım üzerine kurduklarını belirten İl Başkanı Bülent Delican, DHA'nın sorularını şöyle yanıtladı:


  * AK Parti, İzmir'de 1 Kasım seçimi için nasıl bir strateji kuracak?
  Bu seçimde kampanyayı Binali Yıldırım'ın kente dönüşü ile taçlandıracağız. 'Efsane döndü' diyeceğiz. Yıldırım, 2011 yılında İzmir'den milletvekili seçildi ancak 2002 ylından beri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı iken kente büyük hizmetleri oldu. Bayraklı tünellerinden, konak tünellerine, havalimanından çevre yollarına, lojistik merkezlerden, İZBAN'a kadar kente izleri ve eserleri var. İzmir'de hizmet sevdası ile yola çıkan, İzmir'e Paris, Barselona, Milano ufku çizen, ulaşım, kentsel dönüşüm ve altyapı sorunlarını çözecek tek anahtar Binali Yıldırım'ın siyasette marka olmuş ismi üzerine startejimizi kurduk. AK Parti'de 14 yıldır genel başkan yardımcılığı görevinde bulunan Nükhet Hotar, teşkilatların sevdiği benimsediği Atilla Kaya, iş dünyasının kabul ettiği ekonomide önemli bir değer olan İbrahim Turhan'ın yanısıra İzmir'de iş dünyasından gelen adaylarımız mevcut milletvekillerimiz listede yer alıyor. Hepsi İzmir'in evladı. İzmir'in evlatlarıyla Ankara'ya yürüyoruz.
  * Binali Yıldırım'ın adaylığı nasıl etkiledi?
  Teşkilatlarda müthiş dinamizm oldu. Çünkü Yıldırım İzmir'de sadece teşkilatla değil kentin her dinamiği ile çok iyi ilişkiler kurdu. Teşkilatta çok seviliyor. CHP'lilerin bile yerel seçim sonrası 'keşke Binali Yıldırım'a oy verseydik' diyerek pişmanlıklarını ortaya koydukları bir ortamda, AK parti olarak seçim stratejimizi onun üzerine kurduk. Amacımız İzmir'i daha yaşanılabilir kent haline getirmek. Bunu da güçlü ve kararlı milletvekilleriyle yapabiliriz. Yıldırım İzmir'e ağabeylik yapacaktır. Sakinliği, derinliği, hızı ve pratik zekası ile kazançtır.
  * Milletvekili aday listeniz Kürt ve göçmenlerin olmadığı yönünde eleştiriler aldı? Ne söyleyeceksiniz?
  Necip Kalkan doğu kökenli bir aday. Kerem Ali Sürekli, İbrahim Turhan, Tansu Kaya göçmen adaylar. Ancak bu kimliklerini ön plana çıkarmadılar. Bizim listemizin tamamında insanlar kendilerini bulacaktır. Bu tür ayrışmalar doğru değil. Listeleri, şucu, bucu diye ayırmak yerine bir bütün olarak görmeliyiz. Bizim listelerimizde herkes kendisinden bir parça bulur. Herhangi bir sıkıntı olmaz.
  * Saha çalışmaları ne zaman ve nasıl başlayacak?
  Bayramın 3. günü Binali Yıldırım'ın kente gelişiyle sahaya iniyoruz. Havalimanında miting ve aday tanıtım toplantısı yapacağız. Yıldırım için özel pankartlar hazırladık, pilav ve lokma dağıtacağız. Adaylarımız hep birlikte omuz omuza buradan yola çıkacak o gün Yıldırım ve diğer adaylarla birlikte birinci bölgedeki, ertesi gün de ikinci bölgedeki ilçeleri ziyaret edip vatandaşın derdini dinleyeceğiz. Gençlik kollarımız sosyal medyada aktif olacak, kadınlarımız ev ziyaretini arttıracak. Her milletvekili adayımızı bir kameraman ve bir muhabir izleyecek, çalışmalar yazılı ve görüntülü haber haline getirilerek medyaya servis edilecek. Bunun altyapısını kurduk.
  * 1 Kasım seçimi için ne kadarlık bir bütçe hazırladınız?
  Genel Merkez'e ihtiyacımız olan miktarı söyledik. Oradan kaynak bekliyoruz. İl ve ilçe başkanlarımız destek veriyor. Milletvekili adaylarımızın desteği çok önemli. Hep birlikte bu süreci götüreceğiz.
  * İzmir için 1 Kasım seçim tahmininiz nedir?
  2011 yılındaki 11 milletvekilinin üstüne çıkacağız.
  * Seçim kampanyasında görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçmek için önlemleriniz var mı?
  Diğer il başkanlarına da teklif ediyorum. Bayraklama, afişleme yapmayalım. Sokak aralarında sesli araçlar dolaştırmayalım. Sadece halkın gönlüne dokunan bir kampanya yürütelim. Biz buna dikkat edeceğiz.
  * İzmirli seçmene çağrınız nedir?
  Bu kentte çocuklarımızı büyüteceğiz. Kentin daha güzel olabilmesi için bu kentin sorunlarını bilen İzmir'e güven veren AK Parti milletvekili aday listelerini incelesinler, baksınlar, değerlendirsinler. Çünkü bu seçimde geleceğimizi oylayacağız. 2023 hedefinin konduğu tek liste bizim listemiz. Marmaray gibi çok ciddi projelerin altında imzası olan, hizmetteki hızı ve kalitesi tartışılmaz Binali Ylıdırım ile seçime giriyoruz. Ondaki hizmet sevdası kimsede yok. İzmirli seçmenin bunu dikkate alacağını düşünüyorum.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı