Ege Haberleri

  Amerikalı hastaya Türk şifası

  Hürriyet Haber
  21.10.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerika'ya tedaviye gidenlere nazire yaparcasına o kalp ameliyatından sonra göz ameliyatını da ülkemizde yaptırdı.
  ABD, pek çok tıbbi branşta Türk hastaların tercih ettiği bir ülke olurken, İzmir'de yaşayan Amerikalı Robert James Kelley (61) ülkesinde ameliyat olmak yerine kendisini Türk hekimlerine emanet etti. Yeni yıl önce İzmir'de kalbine stent takılan, bu kez gözünden ameliyat olan Kelley, “Hastaneler de Amerika'daki kadar güzel, hekimler de Amerikalı meslektaşları kadar başarılı, o nedenle izmir'de ameliyat oldum” dedi.
  Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Gıda Mühendisliği bölümlerinde sözleşmeli öğretim elemanı olarak teknik İngilizce derslerine giren, iki önemli rahatsızlığında da ülkesine gitmek yerine İzmir'de tedavi olan Kelley'in bu tercihi takdir topladı. Amerikalı eşi için “Türkten daha Türk” diyen Müzeyyen Kelley, “4 yıllık bir ara dışında 1986'dan beri İzmir'deyiz. Eşim öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 2005 yılında kalp krizi geçirdi. İzmir Kent Hastanesi'nde stent takıldı. Bu kez gözünden rahatsızlandı, gözünde kanamalar oldu. Meğer retinası yırtılmış. Yine Kent Hastanesi'ne başvurduk, bu kez Prof. Dr. Dr. Kaan Ünlü vitrektomi ameliyatıyla eşimi sağlığına kavuşturdu. Hiçbir zaman da bu tedavileri için hakkı olmasına karşın Amerika'ya gitmek istemedi. Tercihini burası için kullandı ve hiç pişman olmadı. Tedavileri başarılı oldu” diye konuştu.
  Eşinin bir profesör arkadaşının önerisi üzerine Türkçe öğrenmediğini ve konuşmadığını belirten Müzeyyen Kelley, “Eğer Türkçe öğrenip konuşursan ve öğrencilerin bildiğini, konuştuğunu anlarsa hemen Türkçe konuşmak isterler ve başarılı olamazsın, uyarısında bulunmuş. Öğrencilerinin başarılı olması için Türkçe konuşmuyor” diyerek, Robert James Kelley'in tercümanlığını üstlendi. İzmir'deki, Türkiye'deki pek çok hastanenin Amerika'daki sağlık kuruluşlarından farkı olmadığını belirten Robert James Kelley, “İki önemli rahatsızlığımda da ülkeme gitmeyi hiç düşünmedim. Çünkü buradaki hastaneler Amerika'daki hastaneler kadar kaliteli, güzel, hekimler de Amerikalı meslektaşları kadar başarılı. Nitekim bu konuda doğru kararlar vermişim, iki rahatsızlığımda da Kent Hastanesi'nde tedavi gördüm ve sağlığıma kavuştum. Amerika'ya gitmeye hiç gerek yok” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı