Ege Haberleri

  Ambargo kalktı, Torbalı İran yolcusu

  İZMİR, (DHA)
  23.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İRAN'a uygulanan ambargoları kaldıracak anlaşmayla işdünyası gözünü bu ülkeye dikti. İzmir'deki Torbalı Ticaret Odası (TTO) da kasım ayında Tahran, Tebriz ve İsfahan Ticaret odaları ikili görüşmeler yapacakb TTO'nun Başkanı Abdulvahap Olgun, "İran, Türkiye'nin dış ticareti için bir fırsat" dedi.

  Rusya'nın AB'ye uyguladığı ambargo sonrası Moskova ve St Petersburg'a çıkarma yapan Torbalı Ticaret Odası, şimdi de İran'a iş gezisi yapmaya hazırlanıyor. Ambargonun kalkması beklenen İran'a Kasım ayında gitmeye hazırlanan TTO, Tahran, Tebriz ve İsfahan'a beş günlük gezi düzenleyecek.

  İran'a ambargonun kalkmasıyla oluşacak 100 milyar dolarlık ticaretten pay almak için geç kalınmaması gerektiğini ifade eden TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, şunları söyledi:

  "Ticaret yaptığımız ülkeler arasında İran 10'uncu sırada yer alıyor. Ambargo sonrası birinci sıraya gelmesi muhtemeldir. Kimya, otomotiv yan sanayi ve gıdada ciddi bir ticaret hacmi var. 2014 yılında 13.7 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki yıl içinde 30 milyar dolara yükseltme hedefi var. Geçmişte burnumuzun dibindeki Kuzey Irak pazarına girmekte geç kaldık. Batı bizden önce yerini aldı, şimdi Almanya'dan sonra en büyük ihracatımız Kuzey Irak ile. İran ile oluşan fırsat beraberinde riskleri de barındırıyor. Çünkü İran ekonomisi nüfusu, enerji kaynakları ve potansiyeli ile bize rakip olabilir. Onun için çok akılcı ve politikalar üretmeliyiz. Ortadoğu'daki gelişmeler ticaretimizi olumsuz etkiledi, İran bizim için bir fırsat olabilir. Biz Torbalı olarak programımızı yapmaya başladık, işadamlarımızın İran pazarını tanımaları, sonraki dönemde de ticaret yapmayı sağlamak için çalışma başlattık."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı