Ege Haberleri

  Altın tırmanışta talep Maşallah

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  06.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son haftalarda füze hızıyla tırmanan altın fiyatları ilk kez alıcısını küstürmedi. Çeyrek altının fiyatı 100 TL’ye dayanırken, piyasa hareketlendi.

  ALTIN fiyatları son dönemde dekor üstüne rekor kırarken, kuyumculuk sektörü de hareketlendi. Fiyat tırmanmasının talebi kesmemesi piyasada ilgiyle karşılanırken, durumun altının hala sağlam yatırım aracı olarak görülmesi anlamına geldiği belirtildi. Batı Anadolu Sanayicileri ve İşadamları Federasyonu (BASİFED) Başkanı Hüseyin Porsuk, fiyatlar yükseldiği zaman vatandaşın altın almaktan vazgeçmesinin bu kez söz konusu olmadığını vurguladı.

  Borsalara göre ucuz

  Porsuk, “İlk defa altının yükselme-alçalma eğilimlerinin yüksek olduğu bir dönemde satan kadar da alan var. Bunu çok yadırgamadık. Çünkü uluslararası borsalara göre altın hâlâ ucuz kalıyor” diye konuştu. Porsuk, fiyatların artmaya devam edeceği beklentisinin de bir başka gerekçe olduğunu kaydetti. Faizlere kıyasla altın kazancının cazip hale geldiğini söyleyen Porsuk, “Bir ekonomist çeyrek altının 150 TL’ye çıkacağını söyledi. Faizlerin yüzde 8 gibi bir getirisinin olduğu dönemde yüzde 50 gelir sağlayacak bir tasarruf aracı vatandaşa cazip geliyor” dedi.

  YENİ ÜRÜNLER

  İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer, yükselen altın fiyatları karşısında özel günlerinde yakınlarına takı hediye etmek isteyen dar gelirli vatandaşlara yönelik yeni ürünler geliştirildiğini söyledi. “Fiyatı 100 TL’ye dayanan çeyrek altını orta gelirli vatandaş nasıl alsın?” diye soran Özer, üzerinde Atatürk posteri, Arapça ‘Maşallah’ yazılı ve 25-30 TL’ye satılan altınlara talebin artacağını kaydetti. Özer, “40 yıl önce ‘Maşallah’lar vardı. Bu gidişle onlara geri dönülecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı