Ege Haberleri

  Alpözen’e beraat kararı

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  28.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Kalesi´nin sur ve duvarlarına ay yıldız ile amfora arması yaptırarak tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dava açtığı, 5-10 yıl hapis istemiyle yargılanan Sualtı Arkeoloji Müzesi eski Müdürü Oğuz Alpözen, beraat etti.

  27 yıl müdürlük yaptığı müzeyi dünyanın sayılı müzeleri arasına soktuğu için ödül beklerken hakkında dava açıldığını hatırlatan 69 yaşındaki Alpözen, bakanlığa gönderilen imzasız, isimsiz ve adressiz şikayet mektuplarının değerlendirmeye alınarak dava açıldığını savundu, şunları söyledi:

  Halkımıza emanet

  “Göreve başladığımda Bodrum Kalesi´nin tapusu dahi yoktu. Tapuyu aldım, enkaz halindeki  kaleyi otuz yılda dünyanın en önemli ve tek sualtı arkeoloji müzesi yaptım. Avrupa´nın en iyi sekiz müzesi arasına girmesini sağladım. Kalenin çeşitli yerlerinde tam 249 tane şövalye arması var. 7 ayyıldız ve amfora armasının hesabını soruyorlar. Türkiye Cumhuriyeti döneminde kaleye yaptığımız eserleri anlatan ayyıldızlı eserleri Bodrum halkına emanet ediyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı