GeriEge Allianoi’ye bilir kişi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Allianoi’ye bilir kişi

Allianoi’ye bilir kişi
refid:8756911 ilişkili resim dosyası

Bergama’da yapılan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalma tehlikesi bulunan Allianoi için umut ışığı doğdu.

İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi, sekiz sivil toplum örgütü ile avukat Arif Ali Cangı’nın, DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün antik kenti korumak amacıyla önerdiği duvar projesini onaylayan 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararına karşı açtığı iptal davasını sonuçlandırdı.

Mahkeme, DSİ’nin, antik kentin su altında kalacak bölümünün gelebilecek büyük kütlelerden korumak için önerdiği 1.5 metrelik duvarın su sirkülasyonunu kesip kesmeyeceğinin ve Allianoi’nin zarar görmesini engelleyecek nitelikte olup olmadığının yerinde incelenmesini istedi. Heyet araştırma için uzmanlardan bilirkişi heyetinin oluşturulmasına ve inceleme yapılmasına karar verdi.

OLDU BİTTİ KORKUSU

Mahkemenin kararının sevindirici olduğunu belirten Cangı, "Bilirkişi isteğimizin kabul edileceğini hiç düşünmüyorduk. Bilirkişi incelemesi sırasında sadece duvarı değil, ’su altında bırakarak ve mille kaplayarak’ koruma olur mu olmaz mı onu da sorup rapora girmesini sağlayacağız" diye konuştu. DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün konuyu oldu bittiye getirmesinden korktuklarını ifade eden Cangı, "DSİ’nin bilirkişi incelemesinden önce barajın kapaklarını kapatmasından korkuyoruz. Böyle bir oldu bittiye getirerek mahkemenin iptal kararı vermesinin önüne geçmeye çalışabilirler. Ancak böyle bir durumda da o işi yapan kamu görevlileri hakkında her türlü yasal işlemin yapılması için uğraşacağız" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle