Ege Haberleri

  Alkışlar Suriyeli minik kuklacılara

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  16.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR Alman Kültür Merkezi'nin Suriyeli çocuklar için hazırladığı "Öykümü Kuklamla Anlatıyorum" projesi, Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen şenlikle sona erdi. Suriyeli çocuklar kukla oyunları gösterisi sundu.

  İzmir Uluslararası Kukla Günleri ve Konak Kent Konseyi işbirliğiyle gerçekleştirilen projeye 7-12 yaş arası 45 Suriyeli çocuk katıldı. İki hafta süren çalışmalarda psiko-dramatistlerden, sahne tasarımcılarından, sosyologlardan, çevirmenlerden oluşan 30 kişilik bir ekip görev aldı. Çocukların hazırladıkları kukla oyunları, bir şenlik havasında ebeveynleri ve çok sayıda konuk tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi. Büyük alkış alan gösterilerden bazıları, izleyenlerin gözlerini yaşarttı.

  Alkışlar Suriyeli minik kuklacılara

  Proje kapsamında kendi öykülerini oluşturan çocuklar, bu öyküleri kendi yaptıkları kuklalar ve kendi hazırladıkları sahnelerle bir kukla oyunu olarak sahneledi.

  Çalışmalara katılan çocuklara kukla yapım ve oynatım tekniklerinin öğretilmesinin yanı sıra, el becerilerini geliştirecek çalışmalar yaptırıldı. Projenin, savaşın acılarını yaşamış bir grup Suriyeli çocuğa yönelik psikolojik yararlarının yanı sıra, kent adına önemli sosyal yararları da bulunuyor. Çocuklara sevgi vermenin onları kazanmak için en önemli araç olduğundan yola çıkılarak oluşturulan projenin belgesel bir filmi de çekiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı