Ege Haberleri

  Alkışlanacak devir

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TAVAS'ın Kızılcabölük Beldesi'nde emekli imam Mehmet Ali Pelit, bir grup arkadaşıyla birlikte 1985'te Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ni kurdu. Pelit, halkın desteğiyle 1000 metrekare alana üç katlı bina yaptırdı. Yapı 1994'te tamamlandı, ancak kursa talep olmadı. Öğrenci bulamayan dernek, yatakhane, yemekhane, kütüphanesi olan binanın eğitime kazandırılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu.

  DERNEK, binayı Kızılcabölük Endüstri Meslek Lisesi Dokuma Bölümü'ne 49 yıllığına bedelsiz devretti. Pansiyon olarak kullanılacak 90 yatak kapasiteli binanın tapusu Diyanet Vakfı'ndan alınarak bakanlığa verildi, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu tarafından hizmete açıldı.

  PELİT, ‘‘Amacımız belde insanlarına doğru dini bilgiler vermek, dinadamı yetiştirmekti. 8 bin kişinin yaşadığı beldede kursa talep olmadı. Şimdi geleceğin zanaatkarları yetişecek. Emek verdiğimiz binayı eğitime kazandırdığımız için mutluyuz’’ dedi.

  Çağdaş belde

  KIZILCABÖLÜK'ün DYP’li Belediye Başkanı Osman Erkli, beldenin çağdaş, laik ve Atatürkçü olduğunu belirterek, ‘‘Sekiz yıllık kesintisiz eğitime Türkiye yeni geçti. Tavas ve çevresinde öğrenim durumu en yüksek yer Kızılcabölük, sekiz yıllık eğitime 80'li yıllarda geçti. Aileler çocuklarını Kuran Kursu yerine meslek okulları ve diğer okullara gönderiyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı