Ege Haberleri

  Aliağa'da hat sanatı sergisi

  Hürriyet Haber
  24.01.2015 - 10:53 | Son Güncelleme:

  MARMARA Depremi'nde eşini ve kızını kaybeden Durmuş Turanoğlu, 33. Kişisel hat sanatı sergisini İzmir'in Aliağa ilçesinde açtı. Geçirdiği kaza sonucu bir bacağını kaybeden ve Astsubay rütbesiyle görev yaptığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan malulen emekli olan Turanoğlu, yaşadığı büyük acılara rağmen hayata hat sanatıyla tutunduğunu belirterek "Bu sergi benim düğünüm" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatkarı Durmuş Turanoğlu, 33. Kişisel sergisini Aliağa Belediyesi ve Aliağa Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşen sergide görücüye çıkardı. İlgi ve katılımın yoğun olduğu serginin açılışını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka yaptı. Sergide Allah'ın 99 adı olan 'Esma'ül Hüsna'nın yer aldığı eser başta olmak üzere; İçinde 'Ne olursan ol, yine gel' yazılı semazen figürlü eser ve Türk Bayrağı üzerindeki ay yıldızın içerisine besmele ve Kelime-i Tevhid işlemesi en çok dikkat çeken eserler arasında yer aldı.
  Aliağada hat sanatı sergisi
  Sanatçı Durmuş Turanoğlu, sergiden elde edeceği gelirin yüzde yirmisini Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlayacağını açıkladı. Hayatında çok büyük acılar yaşadığını ifade eden Turanoğlu, "Bana bu imkanı veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka'ya çok teşekkür ediyorum. Yapmış olduğum bu sanatı birilerinin görmesi beni çok mutlu ediyor. Nasıl ki güzel bir söz vardır, 'cenaze de, düğün de kalabalık olur'. Bu da benim düğünümdür" dedi. Durmuş Turanoğlu'nun "Ahşabın Hat Sanatıyla Buluşması" adını verdiği 109 Eser'den oluşan kişisel sergisi 25 Ocak Pazar gününe kadar ziyarete açık kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı