Ege Haberleri

  AKP’ye oy verirseniz Kaz Dağları’nı unutun

  Hilmi DUYAR - Coşkun YAMAN - Ahmet ERTAN
  21.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün yine Ege’deydi. Önceki geceyi Balıkesir Güre’de geçiren Kılıçdaroğlu, ilk olarak Edremit Şehit Hamdi Bey Meydanı’nda halkla buluştu.

  Kılıçdaroğlu, Edremit’in bir tarafında deniz, bir tarafında Kaz Dağları’nın olduğunu belirterek, burada iki ciddi tehlikenin bulunduğunu ileri sürdü. Bunlardan birincisinin, “Kaz Dağları’nda altın var. Biz Kaz Dağları’nı yok edeceğiz, altını istiyoruz” sözleri olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, vatandaşlara, “Razı mısınız?” diye sordu. Kalabalığın “Hayır” yanıtı üzerine CHP Lideri, “Biz de razı değiliz. Bir doğa harikası, bir oksijen deposu, dünyanın her tarafından insanlar buraya geliyorlar. Ama yasaya bile uymuyorlar. Zeytin alanlarının, milli parkların korunması lazım. Orada arama verilemez” dedi.
  Kılıçdaroğlu, Güre Belediye Başkanı’nın defalarca bilgi istediğini vurguladı, “Cevap vermemeleri yasa dışı işlem yaptıklarını itiraf demektir. Bu nedenle AKP’ye oy verirseniz, 12 Haziran’da Kaz Dağları’nı unutun.  ‘Kaz Dağları kalsın, doğanın bir parçasını koruyalım’ diyorsanız, sırtınızı AKP’ye dönün, karşıda altı oku göreceksiniz. 12 Haziran’da sandığa gideceksiniz, CHP’ye rahatça evet mührünü basacaksınız. Sadece CHP için değil, Kaz Dağları için de yapacaksınız bunu” diye konuştu.
  Zeytin mutlaka korunmalı
  İkinci önemli bir konunun zeytin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, dünyanın her tarafında zeytin üreticisinin teşvik edildiğini, AB’de teşvik olarak 2-2.5 Euro verildiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ise bu rakamın 50 kuruş olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
  “1 litre mazot 1 lira 34 kuruştan 3 lira 57 kuruşa çıkmış, arada ciddi zam var. 5 litre zeytinyağı 3 liradan 3.5 liraya çıkmış, arada 50 kuruş zam var. Bu fiyatlarda üreticinin, emeğin hakkı var. Ama Ankara’da beyefendiler oturuyorlar. Şimdi gelecekler zeytin üreticisine ‘Bize oy verin’ diyecekler. Verecek misiniz? Zeytin üreticisi oy vermezse AKP dersine çalışır. Ona dersini vereceğiz. Bu sefer 2011’den itibaren muhalefette ders vereceğiz. Bir muhalefete insinler bakalım. Nedir Türkiye’nin gerçeği, bir görsünler bakalım.”
  Mitingin ardından seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara karanfil atan CHP Lideri, daha sonra Havran’a, oradan da Çanakkale’ye geçti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı