Ege Haberleri

  AKP kalelerini hizmetle aldı

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in varoş semtlerinde CHP oylarının yükselişinde Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun hizmet ve yardım operasyonu etkili oldu.

  29 Mart Yerel Seçimlerinde İstanbul ve İzmir’in varoşlarında CHP oylarındaki artışla ilgili farklı yorumlar ve değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, AKP’nin yanlış politikalarına tepkiler genel nedenler arasında sayılırken, İstanbul’da CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu İl Başkanı Günsel Tekin ve Prof. Dr. Alper Ünlü’den oluşan “Troyka”nın etkili olduğu ileri sürüldü. Türkiye genelinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesine rağmen seçim başarısı konuşulurken, İzmir sonuçları gözardı edildi. İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nun yüzde 55’e varan oranla ipi göğüslemesinin ardında kendisinin dürüst, halkçı imajının etkili olduğu, kentin muhalif kimliğinin sonucu etkilediği yorumları yapıldı.

  75 mahalle belirlendi

  Ancak, Başkan Kocaoğlu’nun kendisine zaferi getiren varoşlardaki seçim başarısını konjonktüre ve şansa bırakmadığı ortaya çıktı. Sonuçlar, Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’nin oyunun yüksek olduğu markez ve deniz kıyısındaki semtler dışında kalan ve daha çok AKP’ye oy veren varoş mahallelere yönelik çalışmaların etkisini ortaya koydu. 2007 Genel Seçimleri sonrası harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar diğerlerine göre az hizmet almış varoşlardaki 75 mahalleyi belirledi. Seçim sonuçlarıyla karşılaştırıldığında bunların 61’inde AKP’nin birinci parti olduğu ortaya çıktı.

  OYLAR 19 PUAN ARTTI

  Yerel Seçim Sonuçlara göre CHP, 2007’de AKP’nin birinci parti olduğu sözkonusu 61 mahallenin 30’unda öne geçti. 31 mahallede ise AKP oylarını ve birinciliğini korumasına karşın aradaki yüksek oy farkı CHP lehine kapandı. Genel Seçimlerde CHP’nin yüzde 25.5 oy aldığı 75 mahallede, 2009 seçimlerinde bu oran 19 puan artışla yüzde 44.2’ye yükseldi. AKP’nin oyu ise yüzde 42.1’den 39.45’e düştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı