Ege Haberleri

  AKP’de ‘ağabey’ krizi

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  30.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP Konak İlçe Başkanı Latif Özkan, altı yıl önce kendisini yaraladığını öne sürdüğü AKP’li Kurtuluş Hepyalçın’a, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun ‘ağabey’ diye hitap etmesi üzerine istifa resti çekti. Tekelioğlu’ndan gelen telafi telefonu üzerine de göreve devam etti.

  AKP Konak İlçe Başkanı Latif Özkan, altı yıl önce Urla İlçe Başkanı iken iki çocuk tarafından sol omuzundan bıcakla yaralanmıştı. Özkan, kendisini bıçaklatan kişinin AKP’li Kuruluş Hepyalçın olduğunu öne sürmüş dava açmıştı. Hepyalçın, davadan beraat etti. Özkan’ın yıllardır biriken öfkesi, bu ayın başında Urla’da düzenlenen Necip Fazıl Kısakürek’i anma toplantısında karşısına çıktı. Urla’da düzenlenen gecede, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun Kurtuluş Hepyalçın’ı, konuşma yapması için ‘ağabey’ diyerek takdim etmesi, aynı ortamda bulunan Özkan’ı gerdi.
  Beni yaraladı
  Geceye gölge düşürmemek adına öfkesini dizginleyen Özkan, daha sonra İl Başkanı Ömür Kabak tarafından düzenlenen ilçe başkanları toplantısında söz alarak, “Beni yaralayan birinin ‘ağabey’ diye taktim edilmesi beni çok üzdü. O kadar ki istifa etmeyi düşünüyorum” dedi. Özkan, kendisini telefonla arayarak, “Aranızdaki husumetten haberim yoktu” diyen Tekelioğlu’nun samimiyetine inandı ve görevinde kaldı.  Konak İlçe Başkanı Özkan, Hürriyet İzmir’e’ya yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
  Yara hâlâ sızlar
  “İki çocuğun bıçakla sol omuzumda bıraktığı yara hala sızlar. Çocuklar cezalarını çekti ancak asıl sorumlu dışarda. Kurtuluş Hepyalçın önce yaralama olayını sahiplendi, ancak mahkemede inkar etti. Şahit gösteremediğim için de davayı kaybettim. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaralama olayından sonra İzmir’e geldiğinde iki elimi avuçlarının içine almış, beni teselli etmişti. O an, hayatımın en önemli üç dakikasını yaşadım. Siyasette sahiplenmenin ne olduğunu o zaman gördüm. Yıllar sonra Tekelioğlu, o kişiye ‘ağabey’ deyince çok üzüldüm. Kendi seçim bölgemde bunu yaşadığım için utandım. Tekelioğlu, aramızda yaşananlardan haberdar olmadığını söyleyince iyi niyetine, samimiyetine inandım.”

  TDH: CHP için çalışmayız

  PARTİLEŞEMEYEN Türkiye Değişim Hareketi (TDH) AKP ve CHP lehine kan kaybederken, İzmir İl Başkanı Kadim Canpolat, CHP’ye çalışma gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.
  TDH lideri Mustafa Sarıgül, CHP’de esen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu rüzgarı nedeniyle parti kurmaktan vazgeçtiklerini açıklasa da örgüt, CHP için çalışmanın sözkonusu olmayacağını öne sürüyor. İzmir’de partileşemediği için AKP ve CHP lehine kan kaybeden TDH’nin İl Başkanı Kadim Canpolat, başka partiye gidenlerin TDH’den çok önce koptuklarını iddia etti ve “AKP’ye Bayraklı’dan geçen 30 genç, eski Ege Bölge Koordinatörü Hüseyin Aslan’la birlikte TDH’den ayrılmıştı. Başka hiçbir il ve ilçe yöneticisi ayrılmadı, görevinin başında. Sarıgül parti kurmaktan tamamen değil şimdilik vazgeçti. CHP’ye çalışma gibi bir niyetimiz yok. Bu partinin yüzde 20’si sol, yüzde 80’i merkezde. İki ay içinde önümüzü daha net görceğiz” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı