Ege Haberleri

  Akıllı trafik sistemi de KİK’lik oldu

  İZMİR (DHA)
  12.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi” ihalesine ilginç bir itiraz geldi.

  İhaleye dosya almasına karşın teklif veremeyen Robot Ceka Görüntü Sistem Elektronik Şirketi, Kamu İhale Kurumu’na ihalenin bütün ve tek değil parçalara bölünerek ihale edilmesi gerektiği gerekçesiyle şekil yönünden itiraz etti.
  Akıllı Trafik Yönetim Sistemi olarak bilinen sistemin ihalesine, Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., Peek Traffic Limited - Ultra Teknoloji Sanayi ve Ticaret A. Ş. (Ortak Girişim), Savronik Sistem Taahhüt San. Ve Tic. A.Ş. - Savronik Elektronik San. Ve Tic. A.Ş. (Ortak Girişim), İş-Kaya İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti., AZD Praha S.R.O. - Cross Zlin A.Ş. (ortak girişimi) ve Etra Electronic Trafic S.A. şirketlerinin teklif verdi. Ekin Bilişim Teknolojileri San ve tic. Ltd. ŞTİ belge eksikliği nedeniyle teklif veremedi.


  İhale öncesinde dosya alan firmalardan Robot Ceka Şirketi, ihalenin teknik şartnamesine ve şekline Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı başvuruyla itiraz etti. Ancak Büyükşehir Belediyesi, itiraz süresinin geçmiş olması, kesinleşmiş ihale şartnamesi olmaması nedeniyle itirazı reddetti. Firmanın şekil açısından ihalenin bütün olarak değil parçalara bölünerek yapılması gerektiği gerekçesiyle itiraz yaptı. Bina, bilgisayar sistemi, kameraların ayrı ayrı ihalele yapılması gerektiği itirazda yeraldı. Firma, Belediyenin reddetmesi üzerine KİK’e başvurdu. İtirazı kabul eden KİK, dosyayı değerlendirmeye aldı.
  Üç aşamalı gerçekleşecek ihalede önce firmaların yeterlilik, daha sonra teknik proje, en son olarak da mali tekliflerine bakılacak. Akıllı trafik yönetim sisteminde kavşaklar ve otoparklar, yaklaşık 700 kamera kullanılarak yönetilecek. Kırmızı ışık, hız ve park ihlalleri, kurulan kameralar ile elektronik olarak denetlenecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı