Ege Haberleri

  Akıllı trafik ihalesi onaylandı

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  10.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamu İhale Kurumu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Trafik Yönetim Sistemi ihalesinin şartnamesine bir firma tarafından yapılan itirazı reddetti.

  Kamu İhale Kurumu (KİK) İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Trafik Yönetim Sistemi olarak da adlandırdığı, “Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi” ihalesinin şartnamesine bir firma tarafından yapılan itirazı reddetti.
  İhale öncesinde dosya alan firmalardan Robot Ceka şirketi, ihalenin teknik şartnamesine ve şekline itiraz etmek istedi. Ancak Büyükşehir Belediyesi, itiraz süresinin geçmiş olması, kesinleşmış ihale şartnamesi olmaması nedeniyle itirazı reddetti. Robot Ceka yetkilileri daha sonra Cumhuriyet Savcılığı’na engellendiklerine dair şikayette bulunduklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de şirket yetkilileri hakkında ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla savcılığa başvurduklarını belirtti.
   
  Prosedür işleyecek
  Robot Ceka firması Büyükşehir Belediyesi itirazlarını kabul etmeyince, KİK’e başvurdu. İhalenin bütün olarak değil parçalara bölünerek yapılması gerektiğini öne sürdü. Bina, bilgasayar sistemi, kamelarını ayrı ayrı ihale yapılması gerektiğini belirten firma şartnamenin dolayısıyla ihalenin iptalini istedi. KİK 5 Eylül günü yaptığı toplantıda başvuruyu reddetti. Böylece ihalenin önü açıldı. Üç aşamalı gerçekleşecek ihaleye giren AZD Praha S.R.O. - Cross Zlin A.Ş. (Ortak Girişim), Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., Peek Traffic Limited-Ultra Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ortak Girişim), Savronik Sistem Taahhüt San. Ve Tic. A.Ş. - Savronik Elektronik San. Ve Tic. A.Ş. (Ortak Girişim), İş-Kaya İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve Etra Electronic Trafic S.A. şirketleri 21 Ekim’e kadar teknik projelerini hazırlayıp teslim etmeleri istendi. Bu aşamadan sonra ise mali teklifler alınacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı