Ege Haberleri

  Akıllı kartla temiz ısıtma

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA'nın uydu kentindeki 185 konutluk Öncü Yapı Kooperatifi, kente doğalgaz gelmeden altyapısını hazırladı. 15 bin konutluk Yeni Manisa Konut Yapı Kooperatifleri Birliği'ne bağlı kooperatif, Ege'de konutları ‘‘akıllı kart’’ sistemiyle ısıtan ilk birlik unvanını da aldı.

  YERALTINA 40 tonluk LPG tankı yerleştirildi, konutlara sayaç bağlandı. Daire sahiplerine çipli gaz kartları dağıtıldı. Çipler de, daire sahiplerinin kredi kartı hesabına da bağlandı. Konut sahibi, internet üzerinden gaz siparişi veriyor, bedeli ise kredi kartı hesabından çekiliyor.

  BÖYLECE, ana yakıt deposundan sipariş verdiği kadar gazı kat kaloriferinde kullanabilen daire sahipleri, temiz, zahmetsiz ısınma olanağına kavuştu. Kooperatif ve Birlik Başkanı Mustafa Pala, sistemin doğalgaza uygun olarak hazırlandığını söyledi.

  PALA, ‘‘Sistem, 10 milyonluk gaz kaldığında konut sahibini alarmla uyarıyor. Sistem, bir daire için 240 milyona mal oldu. LPG mazota göre yüzde 30 ucuz. Merkezi tank, gaz firmasına ait. Hava kirliliği yaşayan Manisa'da Öncü Kooperatifi çevre dostu uygulamaya imza attı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı