Ege Haberleri

  Akhisar’da hasat zamanı

   İZMİR (DHA)
  31.10.2015 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de sofralık yeşil zeytin pastasının yüzde 70’ine, sofralık siyah zeytin pastasının ise yüzde 30’una sahip Akhisar, bu yılki hasat umutlu başladı.

  Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, 7 yıl önceki ilk hasat şenliğinde Türkiye’de kişibaşı zeytinyağı tüketiminin 0.8 kg seviyesinde olduğunu, tanıtımla bugün zeytinyağı tüketiminin 2 kg seviyesine ulaştığını, hedefin ise 10 kg olduğunu söyledi. Bu yıl yaşanan terör olayları nedeniyle şenlik yapmadıklarına dikkat çeken Alhat, "13 milyon zeytin ağacımızdan 9 milyonu 100 yaşın üzerinde. Zeytinimizin kökü tarihten geliyor. Bizim zeytin ve zeytinyağımızda sağlıksız hiçbir şey yok. Bunun üstüne bir de çok yüksek kalitede ürün alıyoruz" dedi.
   

  Yüksek fiyatı nedeniyle bu yıl birçok spekülasyona konu olan zeytinyağında üreticinin iyi bir sezon geçirdiğini ancak bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirten Alhat, "Fiyat yükselince üretici çok kazandı anlamı çıkmasın. Üretici yalnızca hakkının karşılığını aldı" diye konuştu.
   

  Fiyatların çiftçiyi memnun edecek düzeyde olduğuna dikkat çeken Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın ise Türkiye’nin en fazla çeşitlilik gösteren ağaçların da Akhisar’da olduğunu söyledi. Dünya tercihinde ilk sırada yer alan yeşil zeytinin yanısıra Akhisar tirilye ve uslu tipinde hasat başladığını söyleyen Alkın, "Bereketli bir hasat geçiriyoruz. Domat, gemlik, uslu, trilye, Çanakkale, Edremit tipi zeytinler mevcut. Altın sıvıdan sağlık akıyor" dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı