Ege Haberleri

  AK Parti İzmir’de listeye vize yok

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  15.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın Genel Merkez’in onayına sunduğu 50 kişilik yönetim kurulu listesi vize alamadı. Akay’a ‘Yenilere ağırlık verilmiş. Teşkilat böyle ani bir değişime hazır değil’ denildiği öğrenildi.

  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, geçen perşembe sabahı yönetim kurulu listesini Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in onayına sunmak için Ankara’ya gitti.
  Akay, görüşmeden önce yönetim kurulu listesini öğleden sonra açıklayacağını söyledi. Ancak görüşmedeen sonra yönetimin açıklanması haftaya ertelendi. Krizin yönetimde yenilerin ağırlık kazanmasından, teşkilatın dışlanmasından kaynaklandığı öne sürülürken Akay’ın, “Yenilere ağırlık verilmiş. Bu partinin dokuz yıllık bir omurgası var. Teşkilat böyle ani bir değişime hazır değil, sıkıntı olur. Listeni tecrübeli isimlerle takviye et” diye uyarıldığı öğrenildi.
  Öte yandan Akay’ın ilk basın toplantısında objektiflere el ele poz vererek, “Yönetimi birlikte yapacağız” dediği, eski il başkanları listeyi görmediklerini söyledi. Aydın Şengül, “Bana birkaç isim konusunda görüşümü sordu. Yönetim kurulu listesini görmedim, sadece birkaç ismi biliyorum. Genel merkeze giderken de paylaşmadı. Açıklanınca öğreneceğiz” dedi. Ömür Kabak da, “Bana prensiplerini anlattı, isim konuşmadık. Listeyi görmedim” diye konuştu.
  Eskilerle ilişki gerek
  Teşkilatlarda etkili olan İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, yönetim krizi iddiaları hakkında şunları söyledi:
  “Genel merkezde isimler tartışılmaz, prensipler ortaya konur. ‘Eski yönetimlerle de ilişki kurmanızda fayda var. Onların da bu partide emeği var’ denmiştir. Ben listeyi görmedim ama kendisi bana görüşümü sordu, isim vermedim, prensip koydum.”
  Muhaliflerin işi
  İl başkan yardımcısı olması beklenen, ancak milletvekili adayı olacağı için kabul etmeyen, Akay’la Ankara’ya giden Fevzi Bayram ise şunları söyledi:
  “İl başkanı, taslak liste hazırladı ve genel merkeze gösterdi. Burada taslak liste üzerinde çalışıldı, görüş bildirildi. Akay, hafta sonu yönetime son şeklini vererek pazartesi günü onaylanması için yeniden Ankara’ya gidecek. Yönetimle ilgili herkesin beklentisi var. Muhalifler, liste dışı kalacağını görenler yönetimin reddedildiği yönünde iddialar ortaya atıyor. Akay buraya onaya değil görüş almaya geldi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı