Ege Haberleri

  Aile içi şiddete jandarmadan savaş

  Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)
  06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı’nın geçen yıl oluşturduğu Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği oluşturdu. Kadına ve çocuğa şiddetin azaltılması, çocukların suça karışmasını önlemek için harekete geçildi.

  ASAYİŞ Şube Komutanlığı’na bağlı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği personeli 2011 yılını değerlendirdi. Geçen yıl jandarmanın sorumluluk bölgesinde bin 385 şiddet olayı gerçekleşti, 652’sinde kadınlar zarar gördü. 197’si kötü muamele gördü, 352’si kasten yaralandı, 97’sinin cinsel dokunulmazlığına karşı suç işlendi. 6 kadın ise farklı nedenlerle öldürüldü. Aile içi şiddet nedeniyle 41 kadınla 5 çocuğa da koruma ve tedbir kararı çıkarıldı. Geçen yıl bin 288 çocuğun olaylara karıştığı da ortaya çıktı. 48 çocuk da cinsel tacize uğradı.

  Hemen bizi arayın

  Jandarma eğitim çalışmalarını daha geniş kitlelere yaymak amacıyla 2012 için de program hazırladı. Eğitimin yerini ve zamanını belirten bilgi notları çocuk ve kadınlara dağıtıldı. Aile içi şiddete karşı bilinçlendirme amacıyla bastırılan broşürde, kitap okuyan bir çocuk ve ona şefkatle yaklaşan bir annenin fotoğrafı bulunuyor. “Mutlu Kadın Mutlu Aile” konulu broşürde, “Aile içi şiddete son”, “Kadına yönelik her türlü şiddet olaylarında hemen bizi arayın” cümleleri yer alırken alt kısmında, “Alo Jandarma 156” telefon numarası bulunuyor. Çocuklara karşı her türlü istismarın önlenmesi için yapılan, “Onlar Geleceğimiz Sahip Çık” konulu broşürde de, ağlayan bir çocuk resmi var. Bu broşürde, “Çevrenizde çocuklara yönelik her türlü istismarda hemen bizi arayın” yazısı göze çarpıyor.

  Hedef en aza indirebilmek

  Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, hedeflerinin kadına ve çocuğa karşı şiddeti en aza indirgemek, çocuk suçlarını azaltmak olduğunu vurguladı, şunları söyledi: “Hedefimize ulaşmakk için bastırdığımız 4 bin broşür ilçe nüfusu ve suç yoğunluğuna göre tüm il genelinde dağıtıldı. Ağırlığımız çocuklar ve kadınlara yönelik suçları azaltmak. Bu nedenle toplum destekli kolluk çalışmalarımız sürecek. Çalışmamız diğer illere de örnek oldu” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı