Ege Haberleri

  Aile hekimlerine, nöbet boykotunda 'ceza puanı' uyarısı

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  16.01.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de aile hekimlerinin bir kısmı Sağlık Bakanlığı'nın iki hafta önce başlattığı cumartesi nöbetlerine tepki gösterirken, Halk Sağlığı İzmir İl Müdürü Mehmet Nil Hıdır nöbete katılmayan aile hekimlerine ceza puanı verildiğini, 100 puana ulaşan hekimin sözleşmenin iptal edileceğini belirtti. Ancak bakanlığın hangi suça kaç puan ceza verileceği konusundaki yönetmeliğin henüz hazırlamadığı belirtildi.

  Acil servislerin yoğunluğunu azaltmak için aile sağlığı merkezlerindeki doktorlara cumartesi günleri nöbet tutturulmasına tepkiler sürüyor. Halk Sağlığı İzmir İl Müdürü Mehmet Nil Hıdır ise uygulamanın İzmir'de yüzde 55 katılımla başladığını, giderek artacağını söyledi. Hıdır, aile hekimlerinin acil servis nöbetlerinin haklı itirazlar üzerine kaldırıldığını vurgulayarak, cumartesi nöbetlerinde aile hekimlerinin kendi masalarında kendi hastalarına hizmet vereceklerini söyledi. Aile hekimlerinin ayda bir cumartesi günü 08.00- 17.00 saatleri arasında hizmet vereceklerini kaydeden Mehmet Nil Hıdır, "Buna nöbet demek de mümkün değil. Gece- gündüz 24 saat tutulmuyor, biz buna fazla mesai diyoruz. Üstelik aile hekimleri 93 lira da para alacaklar" dedi.

  'BU NÖBETİ TUTMAYIN' DİYORLAR'
  Uygulamanın yasalaşmadan önce komisyonda tartışıldığını, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin görüşünün alındığını öne süren Hıdır, İzmir'de iki haftadır nöbet tutmayan aile hekimi oranının yüzde 45 olduğunu belirtti. Hıdır, "Bazı aile hekimlerine, derneklerinin işyerlerini ziyaret ederek, 'bu nöbeti tutmayın' dedikleri kulağımıza geliyor. Bu suçtur, bunun cezası var. Yasanın öngördüğü ceza puanları veriliyor. 100 puana ulaşan aile hekiminin sözleşmesi iptal ediliyor" dedi.

  'BEĞENMEYEN SÖZLEŞMEYİ İPTAL EDER'
  Uygulamanın cumartesi günleri acil servislerinin yükünü hafifletmek ve hastanelere pazartesi yığılmalarını önlemek için başlatıldığını belirten Hıdır, "Aile hekimleri cumartesi günleri hiç iş yapmasalar bile bir ateşli çocuğu, bir gebeyi bir yaşlıyı tedavi edebilirlerse ne mutlu. Bu şartları beğenmeyen varsa sözleşmesini iptal eder özel sektörde ve üniversitelerde görevine devam eder" diye konuştu.
  Hıdır, ceza puan listesinin Sağlık Bakanlığı tarafından henüz belirlenmediğini, ancak cezanın yasal altyapının bulunduğunu belirterek, "Amacımız hekimlerimize ceza vermek değil, ama uygulamaya katılmayanın da cezası olacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı