Ege Haberleri

  Ah... Bodrum ah...

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir zamanlar, sürgün yeri ve sessiz kasaba olarak bilinen Bodrum, 40 yıl sonra kazandığı Türkiye ve dünyanın yıldızı unvanını, konut mezarlığına dönmesiyle hızla kaybediyor

  Ulusal proje şart

  TÜRK turizminin gözde ilçesi Bodrum, 1960'lı yıllardan bugüne nüfusu ve ekonomik kaynaklarıyla tanınmayacak bir kimliğe kavuştu. Bodrum Belediye Başkanı Emin Anter, ilçenin geleceğiyle ilgili büyük kaygı duyduğunu belirtti, ‘‘Bodrum için ulusal proje hazırlanmazsa kaybederiz'' dedi.

  Nüfus 25'e katlandı

  YERLEŞİK nüfusu 40 yıl önce 2 bin olan Bodrum'da 25 kat artışla 50 bin kişi yaşamaya başladı. 600 konut sayısı ise rekor artışla 200 bine ulaştı. Altyapısı olmayan ve sayıları 800'ü aşan konut yapı kooperatifiyle, Bodrum Yarımadası son 10 yıldır konut mezarlığına dönüştü, çoğu yarım bırakıldı.

  Mega projeler gerek

  BELEDİYE Başkanlığı'na, bir dönem arayla tekrar seçilen Emin Anter, 1960'ların Bodrum'unun mazide kaldığını belirterek, geleceği düşünerek mega projeler üretip hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Anter, ‘‘40 yıl sonra Bodrum yaşanmaz hale gelir. Kazanılandan fazlasını veririz'' dedi.

  Nazım imara rötuş

  MİMARLAR Odası Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Öktem İrem da, ‘‘1990'da yapılan nazım imar planı gözden geçirilerek, konut savurganlığına dur denilsin. Belediyelerin geliri yok. Geleceği düşünmeden imar çalışması yapılıyor. Belediyeler Birliği hayata geçirilmedi, sorun derinleşti'' dedi. Yaşar ANTER

  Kurtarmak

  boyun

  borcu

  BODRUM'da dünyaya geldiğinde 2 bin nüfuslu sessiz kasabanın sokaklarında büyüdüğünü belirten Belediye Başkanı Emin Anter, bugün gelinen düzeyin kendisini mutlu ettiği kadar kaygılandırdığını söylüyor. Anter, ‘‘Buraya konutlarını yığmak için gelenler, sıkıldığı zaman çekip gider. Biz enkazın altında kalırız. Burada doğduk burada ölürüz. Bunun için kurtarmak boynumuzun borcudur'' dedi.

  HALİKARNAS Balıkçısı olarak Türk edebiyat tarihine geçen Cevat Şakir Kabaağaç'ın sürgün yeri Bodrum; halkı narenciye, zeytincilik, sünger avcılığı ve balıkçılıkla geçinen, doğa harikası koyları, pırıl pırıl deniziyle, kendi halinde, sessiz, sakin bir kıyı kasabasıydı.

  BUGÜN gelinen noktanın ürkütücü olması kadar, ulusal sorun kabul edilerek, mega projeler hazırlanmaması halinde yerel yönetim gücüyle Bodrum'un korunamayacağını belirten Anter, ‘‘40 yıl önceki Bodrum'un görüntüsü beni hep hüzünlendiriyor. Kaybedilen kent kimliğinin tekrar kazanılması mümkün olsa herşeyi yaparız. Ancak düzensiz yapılaşmanın kaybettirdiklerini geri getiremeyiz. İyi şeyler kalmak koşuluyla yine aynı tabloya dönebilmeyi isterdim'' diye konuştu.

  Uslu’nun Bodrum’u

  BODRUM'da restoran ve otel işletmeciliği yapan 70 yaşındaki İsmail Uslu'nun ‘‘Nereden Nereye Bodrum'' isimli ikinci kitabı yayınlandı. Üç çocuk ve 4 torun sahibi Uslu'nun, Bodrum'un geçmişiyle ilgili 4 yıllık çalışmasının ürünü olan kitapta, Bodrum'un yüzyıllardan günümüze kadar gelen örf ve adetleri, yerel türküleri, yerel hikayeleri ve iz bırakan ünlü isimleri anlatılıyor. ‘‘Özel Bodrum Yemekleri'' isimli kitabı da bulunan Uslu'nun ikinci kitabı belediyenin desteğiyle 3 bin adet basılarak, 2 milyon 500 bin liradan satışa çıkarıldı. Uslu amacının, Bodrum geleneklerini yeni nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı