Ege Haberleri

  Ağustosta salatalık zam şampiyonu

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağustos ayı zam şampiyonu yüzde 15.99 fiyat artışı ile salatalık oldu. İzmir'de enflasyon geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 8.98, bir önceki aya göre yüzde 0.43 arttı.


  İzmir'de Ağustos ayı zam şampiyonu yüzde 15.99 fiyat artışı ile salatalık oldu. Salatalığın en çok yetiştiği Menderes İlçesi'nin Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gürmen, aşırı sıcaklar nedeniyle salatalığın serada yandığını fiyatının bu nedenle yükseldiğini söyledi.
  İzmir'de enflasyon geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 8.98 oranında artarken bir önceki aya göre artış yüzde 0.43 oranında gerçekleşti. İzmir'de fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu. Salatalığın fiyatı bir önceki aya göre yüzde 15.99 arttı. Salatalığı yüzde 12.46 ile kayısı, yüzde 9.71 ile LPG dolum ücreti, yüzde 7.43 ile tüpgaz, yüzde 6.56 ile tavuk eti izledi.
  İzmir'de salatalığın en çok yetiştiği Menderes'in Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gürmen, bu yıl ilk ekimde üreticinin salatalığın kilosunu 10-20 kuruştan Hal'e sattığı belirterek, “ Üretici para etmeyince salatalık üretiminden vazgeçti. Eken üreticinin ürününü de sıcak vurdu. Naylon seralarda yetiştirilen salatalık, aşırı sıcak nedeniyle yandı. Üretici bir ay önce yapması gereken ikinci ekimi de yapmadı. Menderes'te seralar boş. Üretim azalınca fiyat arttı” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı