Ege Haberleri

  Agora’da 2 bin yıllık kanal

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  18.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarih kazılarında 1941’den önce çalışan Alman ekibin malzemesi bulundu. Malzemenin çıktığı alanda kazı derinleştirildi ve su kanalı ortaya çıkarıldı.

  İZMİR’de kent merkezindeki tarihi Agora’da Roma dömenine ait bir su kanalı bulundu. Antik Smyrna Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, 2 bin yıllık geçmişi olan Agora’da bu su kanalına o yıllardan bugüne kadar kimsenin ayak basmadığını söyledi.
  Kazı ekibi malzemesi
  Ersoy, Batı Portiko’nun doğusunda üç galerili bir yapıda araştırma kazısı yaparken 1941 yıllardan hemen önce Alman kazı ekibinin yaptığı çalışmalardan kalan kürek, çatal, tabak, şeker kabı, tas gibi malzemeyle karşılaştıklarını belirterek, “Önce bu kapların bölgede kaçak kazı yapan hazine avcılarının olduğunu düşündük. Fakat elde ettiğimiz bulgular bunun o dönemde çalışan Alman kazı ekibinin olduğunu gösteriyor” dedi.
  Sporculara su taşımış
  Bu malzemelerin çıktığı alanda kazıyı derinleştirdikleri anlatan Ersoy, şunları söyledi: “Hemen ardından bir kemere ulaştık. Kemer altında bir su kanalı bulduk. 35 metre uzunluğunda, 90 santim genişliğinde 1.45 metre yüksekliğindeki su kanalının, çıkış noktasına yakın, Roma dönemine ait bir hamam kompleksinin içinde yer alan, Romalı gençlere eğitim verilen, spor yapılan Gymnasium’a su taşıdığını düşünüyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı