Ege Haberleri

  Ağaç kesimi çok şaşırttı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  27.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası’nda tarihin en büyük ağaçlandırma kampanyasını başlatacağını, "1 milyon metrekare yeşil alan, 1 milyon ağaç" sloganıyla duyuran CHP’li Belediye Başkanı Esat Altungün’ün, amcası Fahri Altungün’ün otelinin önündeki 17 yıllık yedi çamdan üçünü kestirmesi tepkilere neden oldu.

  Altungün’e ilk tepki, 29 Mart’taki rakiplerindenr geldi. AKP’li Esat Ergüler seçim sürecinde tüm adayların Kuşadası’nın yeşillendirilmesini slogan olarak belirlediğini kaydederek, "Seçim sürecinde tüm adaylar Kuşadası’nın yeşillendirilmesini birinci söylem olarak dile getirdik. Seçilen arkadaşımız da bir milyon ağaçtan söz ediyordu. Bu kesim söylediği projesine tezat oluşturuyor. Kuşadası’nın yeşile ihtiyacı var. Tek tük kalan ağaçları keserseniz, üstelik bunu akraba ilintili bir şekilde yaparsanız bu kesim halkın belediye başkanına bakışını olumsuz etkiler" dedi.

  Büyük çelişki

  MHP’li Abdullah Sarı da betonlaşan Kuşadası’nda önceliğin yeşile verilmesi gerektiğini belirterek, "Kuşadası’nda ağaç kesilmesi konuşulmamalı dahi. Bir yandan ’Betonlaşmaya karşıyız’ diyoruz, diğer yandan ağaçları kesiyoruz. Kuşadası’nda yeşil kalmadı" diye konuştu. CHP’li eski belediye meclis üyesi İlhan Aygüneş de, yapılanın hoş olmadığını belirterek, "Ağaç dikeceğim diye çıkıyorsun, sonra kesiyorsun. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu" dedi. Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü de, "Çam ağaçlarının kesilebilmesi için, yasal olarak kişinin kendi tapulu arazisinde olsa bile, orman işletme şefliklerinden izin alması gerekir. Ekodosd olarak kentimizdeki yeşil dokunun korunması gerektiğine inanıyoruz" gödüşünü dile getirdi.

  Hepsi odun oldu

  Kesilen ağaçları izleyen DSP(li belediye meclisi üyesi Avukat Behçet Alp ise, "Ağaçların köpekevine kadar götürüldüğü doğru. Sözde ağaçları dikecekmiş, dikmedi. Tüm ağaçları gözümün önünde odun yaptırdı. Çok üstüne gidince de odunları göstermelik olarak toprağa saplattı" iddiasında bulunarak, kesilen ağaçların fotoğraf ve görüntülerini gösterdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı