Ege Haberleri

  Ağaç katliamına tepki

  Ender TÜRKKAN / MARMARİS, (DHA)
  16.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris ile Gökova Kavşağı arasında yapımı devam eden bölünmüş yol projesi için, çok sayıda çam, okaliptüs ve koruma altındaki sığla ağacı kesildi.

  Gökova-Marmaris arasındaki 29 kilometrelik bölünmüş yolun Çamlı Köyü yakınlarındaki genişletme çalışmaları sırasında ağaçların kesildiğini gören vatandaşlar valiliğe telefon yağdırdı.

  Yapacak bir şey yok

  İzmir Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, güzergah boyunca özellikle sığla ağaçlarını kurtarmak için proje değişikliğine gittiklerini belirterek, "Çok masraflı ve çok zor koşullarda iki büyük tepeden yolun geçirilmesine karar verdik. Ağaçlar konusunda hassas davranıyoruz. Fakat Çamlı Köyü bölgesindeki 1.5 kilometrelik kesim alanında çalışma sürerken burada çam ve okaliptüs ağaçları kesiliyor. Yolun iki yanında, koruma altındaki sığla ağaçlarının bir bölümünü de kesmek zorundayız. Yapılacak birşey yok" diye konuştu.

  Dünyada sayılı yerlerden

  Muğla Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Gökten Ulugergerli dünyada çok az bölgede, Türkiye’de de sadece Muğla yöresinde yetişen, yağı kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanılan sığla ağaçlarının devlet eliyle kesilerek katliam yapıldığını söyledi. Ulugergerli, "Bazı bölgeler var, ağaçlardan gökyüzü görünmüyordu. Bu bölge böyle kalabilirdi, yol daha dar olabilirdi" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı