Ege Haberleri

  Adli yıl sitemle açıldı

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  02.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  ADLİ yılın açılış törenlerinde yargı-yürütme ve savunmada yaşanan sıkıntılar dile getirildi. Yargının ve savunmanın önündeki engellerin bir önce kaldırılması gerektiğine vurgu yapılan törenlerde, önümüzdeki dönemde yapılacak HSYK seçimlerinde oy kullanacakların yargının bağımsızlığını düşünerek kararlarını vermeleri gerektiğinin altı çizildi.


  Ağır iş yükü


  İzmir’de Bayraklı Adliye Sarayı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılışta, İzmir Barosu Başkanlığı tarafından yeşil renkte olduğu için eleştirilen Atatürk Heykeli’nin sarıya boyanması dikkat çekti. Başsavcı Mustafa Doğru, ülke genelinde adliyelerin yoğun bir iş yükü altında çalştığını, her geçen gün dosya sayısının arttığını söyledi. Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz ise hak arama yasal olmayan yollara başvurmak, şiddet ya da başka şeylerde hareket etmenin günümüzde hızla yayıldığına dikkat çekti. İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, “Adli yıl açılış törenlerinde savunmanın temsilcisi Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın konuşma yapıp yapmamasının siyasi iktidarın müdahalesi ile tartışılması dahi, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı kavramları bakımından anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti;


  Güven çok sarsıldı
  “Biliyoruz ki teorik olarak yargı, Başbakan’a ya da Cumhurbaşkanı’na bağlı değildir. Ancak yine bilinmelidir ki, bağımsız savunma hiçbir güce hiçbir zaman bağlı olmamıştır ve olmayacaktır. Ümit ediyor ve inanıyoruz ki; önümüzdeki yargı yılı, siyasal iktidarın, onlarca yıllık yargısal birikimimize ve bir bütün olarak yargıya müdahalesinin, birlikte karşı duruş ile geriletileceği bir dönemin sembolü olacaktır. Son on yıllık süreç, yargıya ve adalete olan güveni yerle bir etmiştir. Bilime ve halkımıza olan inancımızla belirtmek isteriz ki özgürlüğün ülkemiz topraklarında da kalıcı olarak yeşereceği günler mutlaka gelecektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı