Ege Haberleri

  Adli Yıl protestolarla başladı

  Bahri KARATAŞ, İZMİR (DHA)
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayraklı Adliye Sarayı'ndaki törende Başsavcı Durdu Kavak, 3’üncü Yargı Paketi’nden memnun olmadıklarını dile getirdi. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu da pankartlarla adli yıl açılışında sessiz protesto eylemi yaptı.

  İzmir'de  2012-2013 Adli Yıl’ı açılış törenine terör acısı damga vurdu. Bayraklı Adliye Sarayı'ndaki törende Başsavcı Durdu Kavak, 3’üncü Yargı Paketi’nden memnun olmadıklarını dile getirdi. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu da ellerindeki pankartlarla adli yıl açılışında sessiz protesto eylemi yaptı.
  İzmir'de yeni Adli Yıl açılışına, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Akar Karasu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, hakim, savcı ve adliye çalışanları katıldı. İlk konuşmayı İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş yaptı. Pekdaş, konuşurken, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu üyesi yaklaşık 50 avukat ellerinde dövizlerle açılışın yapıldığı alana gelip, sesiz eylem yaptı. Baro Başkanı Pekdaş, 2012-2013 Adli Yılının, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve adaletin önem ve anlamının anlaşılacağı bir yıl olmasını diledi. Pekdaş, “Geçtiğimiz yıl, hukuk çevrelerinin tartıştığı konuların başında CMK 250, 251 ve 252 maddelerinde düzenlenen Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri ile uygulamaları bulunmaktaydı. Üçüncü yargı paketinin TBMM’deki tartışmaları sırasında iktidar partisi üyesi bir grup milletvekili tarafından belirtilen maddelerin kaldırılması ve Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılmasına yönelik yasa teklifi verildi. Bu teklif mecliste gerekli tartışmalar yapılmaksızın hızla yasalaştı ve 2 gün içerisinde de Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yayımlandı. Böylece 6352 sayılı yasa gereği bir tarafta Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri bildik uygulamaları ile devam edecek, diğer taraftan Yargı sistemimizin kamuoyunda terör mahkemeleri adı verilen Bölge Ağır Ceza mahkemeleri ile tanışacaktır. Bu düzenleme ile ortaya çıkan durum Anayasanın 2.maddesinde yer alan Hukuk Devleti ilkesi ile aynı suça, ayrı isim ve farklı yargılama usulleriyle değişik mahkemelerde bakılacak olması sebebiyle Anayasa'nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırıdır. Her ne kadar söz konusu yasal değişiklikler yargı reformu olarak sunulmuşsa da savunmaya yaklaşım düzenlemenin reform niteliğinde olup olmadığını belirleyecek en önemli kıstastır. Avukatın müvekkilini savunmak amacıyla karşılaştığı haksızlıkları, haksızlık nedenlerini ve bu haksızlığa yol açan uygulamaları her ortamda eleştirmesi hem hakkı, hem de asil görevidir. Bu işlevin hakkıyla ve gereği gibi yapabilmesi için savunma mesleğinin, özgür bağımsız ve dokunulmaz olması gerekir. Haklar alanındaki gelişmeyi görmeyen yargının, hukukun üstünlüğünü sağlayamayacağı açıktır” dedi.

  DAVET EDİLMEDİM
  İkinci olarak kürsüye konuşmacı olarak çıkan Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu’nun konuşması soğuk duş etkisi yarattı. Ermumcu, Adli yıl açılışı ile ilgili kendisine her hangi bir davet gelmediğini, açılışın yapılacağını, adliye içerisinde asılan panolarda görüp geldiğini söyledi. Ermumcu, bu yüzden davetli olmadığı bir yerde konuşma yapmayacağını belirtip, herkesin adli yılını kutladı. Adli Yargı Adalet komisyonu Başkanı Hakim Akar Karasu da adil olmayan bir ülkenin, adaletini sağlayacak olanın yargı olduğunu söyledi. Karasu, “Tam bağımsız yargı oluşmalı. Bağımsız olmayan yargı siyasallaşır. Terör, yaşlısının gencinin, askerin ve polisin yaşam hakkını almaktadır. Şehitlere Allahtan rahmet dilerim. Analar artık ağlamasın” dedi.

  BAŞSAVCI DA 3. YARGI PAKETİNDEN MEMNUN DEĞİL
  İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’ta yaptığı konuşmasında, “Artık vereceğimiz karalara daha dikkat edelim. Vicdanımız rahat etsin” dedi. Kavak, “Buraya gelmeden önce farklı bir konuşma yapacaktım. Sabah televizyonu açınca, Beytüşşebap’ta 10 askerin şehit olduğunu gördüm. Yapacağım konuşmayı yapmayacağım. Üçüncü yargı paketi bizleri de memnun etmedi. Acele edilip çıkartılan bir yasadır. Yeni yılda görevimizi en iyi şekilde yapacağız. Adalet hizmet üretmek, toplumsal barışı sağlaması, yargının güvenirliği için vardır. Vatandaş ile toplumsal barışı sağlamamız lazım. Yargının güvenirliği anketi bizi hiç memnun etmemiştir. Bunu iyileştirmek, tekrar güveni sağlamak bizim elimizde. Kendi aramızda seferberlik yapalım. Önce kendimizi düzeltelim. Adalet aramaya gelen herkese iyi davranalım. Sokak sicilimiz iyi değil. Abartılı yayın yapan basın da vardır. Ama biz önce kendimizi düzeltelim. Bir yıl boyunca bugün ne karar verdik diye evde bunu beyin jimnastiği yaparak, kafamızı yoralım. Ertesi gün, ona göre kararlarımızı verelim. Bir yıl boyunca bu şekilde çalışalım. Kendi kararlarımızı takip edelim. Kararları verirken de vicdanımızı ön planda tutalım” dedi.

  BAŞSAVCIYA SESİZ PROTESTO
  Ellerindeki pankartlar ile adli yıl açılışını sessizce protesto eden Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu üyesi yaklaşık 50 kişi adına Baro Başkan adayı Özdemir Sökmen, bir açıklama yaptı. Sökmen, amaçlarının yeni adli yılı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’ı sessizce protesto etmek olduğunu söyledi. Sökmen, “Yeni adli yılda sevinçli olmamız gerekirken, sevinçli değiliz. Hukuka her gün balta vurulmaktadır. Yargı bir bütündür. Avukatlara savunma hakkı tanınmıyor. Bunun örneği Silivri’dir. Açılışa geldik, başsavcı bize bir merhaba bile demedi. Bizi görmemezlikten geldi. Üç yıl önce başsavcımız, kurulan çadır mahkemesinde verdiği karar ile PKK’lı teröristlerin girişine öncülük etmiştir. Bu teröristler ellerini kollarını sallayarak, Türkiye’ye girmiştir. Biz onu protesto edecektik. Gerçek hukukun arkasındayız. Avukatları Yargı'nın bir ayağı olarak görmeyenlere sesleniyorum. Hiç kimse bu Cumhuriyet’i yıkamaz. Ortadan kaldıramaz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı