Ege Haberleri

  Adını dünyaya yazdı

  Hürriyet Haber
  30.08.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR'deki Uzay Kampı Türkiye ve ESBAŞ'ın kurucusu merhum Kaya Tuncer'in adı, dünyanın en büyük uzay müzesi olan ABD Uzay ve Roket Merkezindeki 'Şeref Listesi'ne yazıldı.

  Dünyadaki üç uzay kampından birisi olan Uzay Kampı Türkiye'nin kurucusu merhum iş adamı Kaya Tuncer'in adı, ABD'nin Alabama eyaletinde, Huntsville şehrinde bulunan Uzay ve Roket Merkezinde düzenlenen bir törenle 'Şeref Listesi'ne yazıldı. Kaya Tuncer'in eşi ve aynı zamanda ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Mary Tuncer, torunu Sylvie Cressman ve Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham'ın, Tuncer'i anlatan konuşmaları törene katılan dinleyicilerden büyük alkış aldı. Sözlerine ABD Uzay ve Roket Merkezi CEO'su Dr. Deborah Barnhart'a ve organizasyona sponsor olan ATK şirketinden Charlie Precourt'a teşekkür ederek başlayan Mary Tuncer; Kaya Tuncer'in 2000 yılında Uzay Kampı Türkiye ilk açıldığında, bina girişine 'Dünya Gençlerine Bir Armağandır' yazılı bir plaket yerleştirdiğine vurgu yaptı. Mary Tuncer yaptığı konuşmada "Kaya Tuncer'in bir iş adamı ve Ege Serbest Bölge kurucusu olarak gösterdiği başarı kendisine birçok şeyi yapabilmek için fırsat yaratmıştır. O, önemli bulduğu ve karakterini ortaya koyan işleri
  yapmayı seçti. Uzay Kampı Türkiye sadece matematik ve bilimi teşvik etmemekte; farklı ülkelerden gelen genç insanlar arasındaki arkadaşlığı desteklemekte ve genç beyinlerin yeni olasılıkları düşünmesini sağlamaktadırö dedi. Mary Tuncer'in ardından kısa bir konuşma yapan torunu Sylvie, bu yaz ilk defa Uzay Kampı Türkiye'de kampa katıldığını belirterek, "uzaya olan ilgim dedem sayesinde başladı. Uzay Kampına gittikten sonra uzaya olan ilgim daha da arttı. Tüm yaşıtlarımı Uzay Kampı Türkiye'yi görmeye davet ediyorum" dedi.

  Özel konuk olarak davet edilen Astronot Charlie Precourt ve Şeref Listesine yazılmaya layık görülen diğer isimler olan NASA'nın eski astronot eğitimcilerinden Michelle Ham ve aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna uçuş yapacak Avrupa Uzay Ajansı astronotu Samantha Cristoforetti'nin de hazır bulunduğu törende, Tuncer'le ilgili anlatılan anılar büyük ilgi gördü.

  Konuşmasında Türkiye'de Uzay Kampı kurma projesinde en başından beri yer aldığını anlatan Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham, merhum Kaya Tuncer'i hayalleri olan ve bu hayalleri gerçekleştirmek için yüksek kararlılığa sahip, gerektiğinde risk almaktan kaçınmayan bir vizyoner olarak tanımladı. Woodham; Tuncer'in gençlerin, eğitim ve arkadaşlık yoluyla yaşıtlarıyla bir araya gelmesinin uluslararası barışa katkı sağlayacağına inandığını belirterek bir mükemmeliyet merkezi olan Ege Serbest bölgesinde Uzay Kampını kurarak ülkesine hizmet etmeyi hedeflediğini aktardı. "Bugün itibariyle kampta 50 ülkeden 150 bini aşkın genç ve yetişkine eğitim verdik. Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı aracılığıyla değişik ülkelerden ve kültürlerden çocukların Uzay Kampı Türkiye'de bilim ve uzay aktivitelerine katıldı. Eminim Kaya Tuncer bununla gurur duyuyordur" diye konuştu.

  SEÇKİN ÜYELERİN İSİMLERİ YAZILI

  ABD Uzay ve Roket Merkezi'ndeki Şeref Listesi, Uzay Kampı ailesinin seçkin üyeleri, eski çalışanları veya mezunları arasından kişisel kariyerlerinde fark yaratan, kamp programlarının gelişimi ve hedeflerine ulaşması için önemli katkılarda bulunan kişileri onurlandırıyor. Listede ünlü roketbilimci Dr. Wernher von Braun, uzay kampı mezunlarından uzaya ilk giden Astronot Dottie Metcalf-Lindenburger, Alabama Uzay ve Roket Merkezi'nin ilk yöneticisi Ed Buckbee gibi fark yaratan birbirinden özel 28 kişi yer alıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı