Ege Haberleri

  Adalarda 2/B, MGK’ya takıldı

  Burak GEZEN / ÇANAKKALE (DHA)
  07.08.2012 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Defterdarı Sacide Şakar, Gökçeada ve Bozcaada'da, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararı nedeniyle 2/B tespiti ve satışı yapılmadığını açıkladı.

  Basın toplantısı düzenleyen Defterdar Sacide Şakar, 2/B kapsamında satışa çıkarılan ve yüz ölçümü 12 milyon 768 bin 771 metrekare olan 2 bin 141 parsel için şuana kadar 295 satın alma başvurusunun, 4 de iade başvurusunun yapıldığını kaydetti. 2/B kullanıcılarının, satış bedellerine mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin TL, dışında olanlar için ise 1000 TL yatırarak satın alma başvurusu yapabileceklerini belirten Şakar, son başvuru tarihinin ise 30 Ekim 2012 olduğunu dile getirdi.

  Defterdar Sacide Şakar bir soru üzerine, Gökçeada ve Bozcaada’nın özel durumları nedeniyle 2/B kapsamına dahil edilmediğini bildirdi. Şakar, “Bozcaada ve Gökçeada için, MGK kararları var. Ayrıca bu bölgeler doğal SİT alanı. Bu nedenle adalarda 2/B tespiti yapmadık. Dolayısıyla satış da olmayacak” dedi. Adalardaki hazine arazilerinin satışının dahi yapılmadığını hatırlatan Şakar, hazine arazileri için sadece uzun süreli irtifak veya kiralama hakkı bulunduğuna dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı