Ege Haberleri

  Adalar koylar elde kaldı

  Mustafa SARIİPEK, (DHA)
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Marmaris, Ula ile Datça ilçeleri sınırları içinde yer alıp, 2010 yılında satışa çıkartılan 36 otel, koylar ve 3 adadan sadece 2 otel satıldı.

  MARMARİS’teki 5 yıldızlı Munamar Otel’in iki yıl önce Katar Kraliyet Ailesi’nden Emir Şeyh Nasser Ahmed Ali A. Al Thani’ye 15 milyon dolara satılmasıyla başlayan satılık otel, apart, koy ve ada furyasında beklenen olmadı. İki yıl boyunca sadece 2 küçük otel satıldı. O da beklenen rakamların çok altında alıcı buldu. Marmaris’teki 80 bin metrekarelik, eşsiz bir doğaya ve göz kamaştıran manzaraya sahip Çiftlik Adası 2005’te de satışa çıkarıldı. Adaya çok sayıda yerli ve yabancı kişi talip oldu. Ancak, üzerinde 2 iskelesi, 1 ana binası, misafirhanesi, 2 hizmetli evi, atölyesi, jeneratör odası, 1’i yüzme havuzu olarak da kullanılabilecek 4 sulama havuzu bulunan ve 37.7 milyon lira fiyat biçilen ada satılamadı. Gökova Körfezi’ne bakan Karacasöğüt Köyü yakınındaki 322 bin metrekarelik resmi tapulu Karaca Adası 44.7 milyon liradan, Gökova’daki yine resmi tapulu 19 bin 800 metrekarelik Gelibolu Adası da 30 milyon liradan satışa çıkarıldı, ama satılamadı.

  İnşaat izni yok

  Ada ve koyları satış portföyünde tutan Gönenç Emlak’ın sahibi Kemal Gönenç, “Ada ve koylar imar ve inşaat izinleri olmadığı için satılamıyor. Bazı koylara ancak marina yapılabilir. Otellere de çok düşük fiyat veriliyor. Satış olmadığı için apart oteller apartmana dönüştürülüp satılmaya çalışılıyor” dedi.
  Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ateş de normal gayrimenkul satışlarının bile düştüğünü, ada ve koyların da fiyatları nedeniyle alıcı bulmalarının mümkün olmadığını söyledi.

  Satışa çıkarılan koylar ve fiyatları

  -  Marmaris Yalancı Boğaz’da marina yapmaya elverişli koy. Arap yatırımcılar ilgileniyor. Fiyatı 2 milyon 945 bin lira.
  - Selimiye Gebekse Koyu 9 milyon lira.
  - Selimiye’de yapılaşmaya uygun 2 koy 3 milyon 63 bin lira.
  - Gökova Körfezi Yukarı Akbük’teki koy 850 bin lira.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı