Ege Haberleri

  Açtı ağzını yumdu gözünü

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  03.08.2014 - 00:22 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU’nun yeni 45 iş makinesinin hizmete alınma töreninde, İzmir’de su sıkıntısı olmadığını vurguladı, “Suyumuzu korumaya çalışıyoruz. İzmirli hemşerilerimiz 2009'daki tasarruf kampanyasına büyük duyarlılık gösterdi. Yine benzer çalışma başlatacağız. Suyu koruyacak bu duyarlılığı geliştirmek zorundayız" dedi.

  BORAZANLIK YAPIYOR
  AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül'ün Büyükşehir'in Örnekköy'de yapmak istediği stada yönelik yaptığı "Dere yatağının üzerinde stad yapılmaz" sözlerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu, "Gürsel Aksel'e ve Karşıyaka Yalı'ya yapılacak stad konusunda herkes konuşuyor, bir şeyler ürettiğini sanıyor. Bilgili, bilgisiz açıklamalar yapılıyor. Bir milletvekili 'dere yatağına stad yapılmaz' diyor gazetede. Dereyi, dere yatağını onun mesleği bilmez. İZSU bilir, jeologlar, jeofizikçiler, inşaatçılar bilir. Milletvekili, kentin trafiğini, yaşamını mahvetmek ve rantını yemek üzerine kurulan bir sistemin borazanlığını yapıyor. Kente, kentliye, yeşile, doğaya nasıl baktığını daha önceden beri çok iyi biliyoruz. Onun nasıl yoğurt yediğini, bizim nasıl yediğimizi dünya alem bilmektedir" dedi.

  Açtı ağzını yumdu gözünü

  YILDIRIM'A "YAKIŞMIYOR"
  İzmir Metrosu'nun açılmasıyla birlikte sırtlarından yük kalktığını söyleyen Kocaoğlu, "Metro uzunca bir süreden sonra nihayet bitti. Sırtımızda taşıdığımız 9.5 yılın yükünü sırtımızdan 'oh' diyerek attık. 'Biz bunu yapamıyoruz bizim görevimiz değil, Ulaştırma Bakanlığı yapar' demedik. 'Biz başladığımız işi bitiririz' dedik yüzümüzün akıyla bitirdik" dedi. 2012 yılında ODTÜ tarafından hazırlanan metro raporu hakkında da konuşan Kocaoğlu, gerekli tedbirleri almalarına rağmen açma aşamasında raporun aleyhte kullanılmaya çalışıldığını söyledi. Başbakan Danışmanı, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım'ın 'Bundan sonra bitse ne olur bitmese ne olur' sözlerine de tepki gösteren Kocaoğlu, "Bunlar yakışmıyor" dedi. Kocaoğlu, bir gazetede habere konu olan Poligondaki şaftın durduğunu, kademe kademe beton atılarak kapatılacağını söyledi. Kocaoğlu "Sistemle alakası yok. Yol açılacak. Hepsi bundan ibaret. Bu yapılanlar, eleştiriler beni kamçılıyor. Bunlara üzülmüyorum, okuyorum ve doğru iş yaptığımızın, doğru yolda olduğumun farkına daha da çok varıyorum. Tasdik ediyorlar. Çünkü bir garip telaş içindeler. Allah rızası için çalışan, üreten, iş yapan, 10 senedir kendi göbeğini kendi kesen ve Türkiye'nin 1 numaralı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kararlamakla, çamur atmakla, manipüle etmekle, üstüne topla tüfekle gelmekle hiçbir şey elde edemezsiniz. Edemediniz, edemeyeceksiniz. Kente, kentliye insana doğaya aynı pencereden bakmıyoruz. Aramızdaki en büyük fark bu. Biz geleceğe, insana, mutluluğa doğanın korunmasına, yaşamın gelişmesine, kalkınmaya bakıyoruz. Ona göre projeler üretiyoruz" dedi.

  Açtı ağzını yumdu gözünü

  YEŞİL ALANI ALDILAR KAMU ARAZİLERİNİ SATTILAR
  İzmir'e kurulacak İstinaf Mahkemeleri için Çınarlı'da fidanlık verdiklerini, ama aynı bölgede bulunan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü'ne ait iki kamu arazisinin satıldığını söyleyen Kocaoğlu, 'İstinaf mahkemesi için yer yok Denizli'ye kaçıyor' dedikleri için yeşil alanı verdiklerini belirtti. Kocaoğlu "İstinaf mahkemesi olsun diye bu alana imar çıkardık. Kamu arazisi yok dediler diye verdik. Hemen inşaat başlıyor demelerine karşın henüz çivi çıkılmadı. Arkasından Karayolları'na ait iki arazi satışa çıktı. Satıyoruz hep beraber davulla zurnayla. Bir tanesi bizim imarını yaptığımız arsaya 400 metre, diğeri 800 metre mesafede. Satışa çakan Tekel arazisi de 800 metre masafede. Bu kamu malları satılıyor parası alınıyor. İstinaf mahkemesine belediye yeşil alan versin. Böyle bir bakış açısı olur mu? Denizli'ye kaçsa İzmir küçülecek, Denizli büyüyecek mi? Bu ne biçim mantık, ne biçim bakış açısı? İzmir'i koruyarak, bozmadan, sürdürülebilir şekilde kalkındırmamız gerekiyor. Bundan sonra daha güçlüyüz. Biz 400 milyon liraya kendi gücümüzle fuar da yaparız, kongre merkezi de yaparız" dedi.

  JEOTERMAL TAHSİSİ TEPKİSİ
  Alan tahsisi için Başbakan'a mektup yazdığı ama cevap alamadığı Seferihisar'daki jeolojik kaynakların çürüdüğünü söyleyen Kocaoğlu, "Yarın sayın Başbakan buraya geliyor. Dünyanın parasını harcayarak Seferihisar'da jeolojik kaynaklar çıkardık. Arazi tahsisini yapmadılar. Kaynaklar çürüyor. Kaynaklarımızı boşa israf etmeyelim. Bir tarafta kenti kalkındırmaya çalışanlar bir tarafta sadece kendisini kalkındırmaya, çıkar sağlamaya çalışanlar var. Bu insanlık tarihi boyunca böyle devam etti. Zaman zaman geriye gidişler oldu ama hiçbir zaman insanlık tarihi geriye gitmedi. Hep doğruya güzel iyiye koştu. Bizler de böyle yapacağız" dedi.
  İZSU Genel Müdürlüğü tarafından satın alınan 45 iş makinesinin hizmete alım töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Metro ve stat

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı