Ege Haberleri

  Acilen 966 metre tünel betonlanacak

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından yarım kalan tünel betonlamasını da kapsayan ihalenin iptal edilmesinden sonra, 102 kişilik özel ekip kurarak tünellerdeki işi tamamlamaya girişen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazeteciler tünelleri gezdirdi..

  Son betonu atılmamış, üst kısımlarından suların sızdığı, zemini balçık olan tünelde çalışmaları yerinde anlatan Kocaoğlu, hafta içinde Ankara İdare Mahkemesi’ne açacakları KİK kararı iptal davasında yürütmenin durdurulması istemiyle ilgili karar çıkana kadar, 45 günlük iş planı yaptıklarını açıkladı. Raylı Sistem Daire Başkanı Işık Çelikoğlu ise tünelin uzunluğunun 5 bin 234 metre, kemer boyunun ise 4 bin 879 metre olduğunu söyledi. Bugüne kadar 3 bin 955 metrelik bölümün temel betonun tamalandığını belirten Çelikoğlu, “Kalan 966 metre var. Bozoğlu firmasıyla sözleşme feshedildiğinde 1062 metre vardı. Bu süreçte 96 metre daha yapıldı. Üç farklı bölgede çalışıyoruz. İkisinde 45 günde iş tamamlanacak. Poligon ile Fahrettin Altay İstasyonu arasındaki 336 metrelik bölüm ise 60 günde bitecek” dedi.

  En sağlam sığınak

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kocaoğlu, İnönü Caddesi esnafının mağduyetinin bilincinde olduklarını, işlerinin artması için dükkan önlerinde işgaliyeye, trafiği kapatılan bölgelerde geçici parklara izin verildiğini söyledi. İhale iptali yaşanmasa, Temmuz ayına kadar Askeri Hastane ile İlahiyat Fakültesine kadar olan bölümde işlerin tamamlanacağını, asfaltlama ve yol düzenleme işininin başlamış olacağına dikkat çeken Kocaoğlu, bu planlamada şimdilik 45 gün gecikme olduğunu söyledi.

  Yapılacak hatlar

  Tünellerde, acil durum olması, toplumun moralinin bozulması, kentin huzursuz olması nedeniyle betonlama kararı verdiklerini dile getiren Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne haksızlık yapıldığı hissiyatı yarattığını söyledi. Betonlama çalışmasında hedeflerinin riski ortadan kaldırmak olduğunu belirten Kocaoğlu, metroyu bitirme gibi bir durumları olmadığını belirtti. Kocaoğlu, 15 Ocak’ta ise Üçyol-Üçkuyular metro hattının Göztepe, Poligon, Fahrettin Altay istasyonları, ray döşeme, sinyalizasyonunu kapsayan ikinci ihalesini gerçekleştireceklerini söyledi. Kocaoğlu, normal koşullar altında, KİK’in yeni bir kararı olmazsa Bornova ve betonlamasına başladıkları tünel ve iki istasyonu 2010 yılı sonunda, 15 Ocak’taki ihale kapsamındaki işleri de 2011’in ilk yarısında tamamlayacaklarını söyledi.

  KABAK’A TÜNELDE EV SAHİPLİĞİ YAPARIM

  Kocaoğlu, AKP İzmir İl Başkanı Ömür Kabak’ın ihale iptali konusunda KİK’in avukatı gibi davrandığını belirterek, “Ömür Kabak bu kentin İl başkanıdır. Kent çıkarının yanında yer almalıdır. Büyükşehir Belediyesi’ni tabii ki yerel siyasette eleştirecektir. Bu çok normal. Ancak, iktidar partisinin il başkanının sadece Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında ‘becereksiz’, ‘masalcı’ gibi subjektif nitelemelerle muhalefet yapması doğru değil” dedi. Kocaoğlu, Kabak ve diğer il başkanlarının istemesi durumunda tünellerde kendilerine ev sahipliği yapabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı