Ege Haberleri

  ABD, limanda özel güvenlik istiyor

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  21.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin İzmir Alsancak Limanı’nda kurmak istediği x-ray sistemine Türkiye sıcak bakmıyor. Ankara, gerekli güvenlik önlemleri aldığını ileri sürüyor.

  ABD’nin Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere toplam 17 ülkede kurduğu x-ray cihazı ve görevlendirdiği gümrük elemanları kendi ülkesine gelecek konteynerleri çıkacağı ülkenin limanlarında denetliyor. ABD şimdi, Türkiye’den Amerika’ya en fazla ihracatın yapıldığı İzmir Alsancak Limanı’nda benzer bir sistem kurmak istiyor. İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü bu talebe olumlu bakarken, Ankara liman ve gümrüklerde yeterli güvenlik önlemleri aldığını, yatırımlar yaptığını belirtiyor.

  Olumlu görüş bildirildi  

  İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Nazım Bütün, ABD’den gelen yetkililerle birkaç defa toplantı yaptıklarını belirterek, ABD’nin 11 Eylül saldırılarının da bu sistemi kurmak istemesinde etkili olduğunu vurguladı. Bütün, "New York Limanı’nda gemiler çok bekliyor. Buradan çıkıp Amerika’ya ulaşan geminin denetimi karşılığında para ödeniyor. Zaman kaybı da yaşanıyor. ABD, kendi ve sistemi kurduğu ülkenin gümrük memurlarıyla birlikte izin ile denetim yapıyor, kendi ülkesine gidecek konteynerlere güvenlik mührü yapıştırıyor. Bu cihazı ve sistemi kurmanın maliyeti 2-3 milyon dolar civarında. Bu mühür Amerika limanlarında kabul ediliyor ve böylece bekleme yaşanmıyor" dedi.

  Anlaşma gerekir

  Amerika’nın bu sistemi kurabilmesi için iki ülke arasında anlaşma imzalanması gerektiğini ifade eden Bütün, "Biz İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü olarak uygun bulduk, faydalı olacağını düşündük, bunu her ortamda söyledik ve Gümrük Müsteşarlığı’na ilettik. ABD’nin bu sistemi kurmasına izin vermemesi halinde yine Amerika’ya ihracat yapılmayacak değil. Gümrük denetiminin bir ülkenin egemenliğiyle doğrudan ilgili olduğu, Amerika’ya izin verilmesinin bu açıdan uygun olmayacağı gerekçesiyle karşı çıkanlar var. Ancak Amerika limanın içine yerleşip bunu kendiliğinden inceleyeceğim diye hakkı yok. Önceden bilgi verip, izin alıyorlar. O ülkenin gümrüğü uygun bulursa denetim oluyor. Bu şekilde ayrıca ABD ile dış ticaretin artması da sağlanacak" dedi.

  Neden koyduralım

  Gümrük Müsteşarlığı’na bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nden bir yetkili de, çeşitli firmalardan yap-işlet-devret modeliyle bu şekilde talepler geldiğini belirtilerek, şunları söyledi:

  "Neden koyduralım? ABD’nin ’güvenli liman’ ve ’güvenli konteyner’ girişimi var. Buna Avrupa ülkeleri da başlayacak. Bu tür talepler sadece Türkiye’ye yönelik değil. Diğer ülkelere de bu şekilde talepler yöneltiliyor. Biz İzmir Alsancak Limanı’na x-ray cihazı koyduk. Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın katılımıyla İzmir’deki arama hangarı ve x-ray cihazı İstanbul, Mersin, Samsun, Gürbulak deniz ve kara sınır kapılarındaki cihazlar ve arama hangarları ile birlikte açıldı. Tekrar x-ray cihazı koymanın anlamı olabilir mi? Biz yatırım yapıyoruz. AB, Türkiye’deki x-ray cihazları sistemlerini başarılı olarak görüyor. ABD’nin bu tür çalışmalarında ülkesel güvenliğini gerekçe gösterdiğini söylemek kaçınılmaz."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı