Ege Haberleri

  ABD’li yakıt tankı devi Ege Serbest Bölge’de

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PETROL sanayinin dünya çapındaki isimlerinden ABD’li HMT Tank Inc., İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge’deki yeni üretim tesislerini, ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, Vali Cahit Kıraç’ın da katıldığı törenle açtı.

  TÜPRAŞ başta olmak üzere Türkiye’deki pek çok petrokimya tesisinin müşterisi olduğu HMT, yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda imalat ve stok sahasına sahip tesislerde son teknolojiyle üretim yapacak. Ayrıca, su ve atık su sektöründe kullanılan sabit ve yüzer tavanlarla diğer malzemelerin tamamı da yine aynı tesiste üretilecek.

  HMT Başkanı George Gregory, yatırımın şirket için önemine dikkat çekti, “Bu, depolama tankları işi için küresel lider olma yolunda önemli bir adım daha öne gittiğimizin işareti. Aynı zamanda, gittikçe büyüyen Türkiye piyasasına ve onun etrafındaki piyasalara angajmanımızı da gösteriyor” dedi.

  Tesadüfen olmadı

  Türkiye’nin konumundan kaynaklı lojistik kolaylık sağladığını ve teslim süresini azalttığını belirten Gregory, şunları kaydetti: “Bu yatırım tesadüfen olmadı. Yıllarca önce bu bölgeyi şirket büyümesi için zaten tespit etmiştik. Buraya karar vermeden önce Doğu Avrupa ve Körfez ülkelerinde çeşitli yerleri incelemiştik. Türkiye ve İzmir’de büyüyen bir ekonomi var. İşgücü son derece kaliteli. Ayrıca, politik ortamda istikrar görüyoruz. ESBAŞ’ın altyapısı da bizim için çekici bir noktaydı. Bu yatırım şimdiden beklentilerimizi aştı. Genel kurulumuz bu yatırımı ocakta onaylamıştı. Dokuz ay geçti ve bu kadar kısa sürede açılış törenini kutluyoruz.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı