Ege Haberleri

  ABD askeri ’out’ Rus askeri ’in’

  Ender TÜRKKAN, (DHA)
  26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris’teki Aksaz Deniz Üssü’ne geçen çarşamba günü demirleyen Rusya’nın en büyük ve modern savaş gemileri, Büyük Petro ile Amiral Çebanenko’nun askerleri, ilçe esnafının yüzünü güldürdü.

  Esnaf, sayıları hakkında bilgi verilmeyen Rus denizcilerin, Marmaris’e daha önce defalarca gelen ABD savaş gemilerindeki askerlerden daha çok harcama yaptıklarını, onlar gibi alkol duvarını aşıp rezalet çıkarmadığını, çok efendi olduklarını söyledi.

  Keşke onlar gelse

  İskele’de tekstil ürünleri satan Mehmet Türk (34), "Geldikleri günden bu yana işlerimiz açıldı. İçeri giren Rus askeri boş çıkmıyor. ABD’liler bunlar gibi değil. Amerikan askerlerinin büyük bir bölümü buraya geldiklerinde paralarını sadece alkol için harcıyor. Sabahlara kadar içip terbiyesizlik yapıyor, rezalet çıkarıyor. Oysa Ruslar, gayet efendi, beyefendi. Keşke Amerikan askerleri yerine hep Rus askerleri Marmaris’e gelse" dedi.

  Rus askerlerinin en çok tekstil ürünü ve hediyelik eşya aldıklarını belirten diğer esnaf da Türk’le aynı görüşü paylaştı.

  Bol bol alışveriş

  Girdikleri işyerlerinden poşetler dolusu eşyalarla çıkan, oturdukları kafeteryalarda yemek yiyip, içeceklerini yudumlayan, katıldıkları cip safari turlarının keyfini çıkaran, ilçenin hemen her noktasında arkadaşlarına hatıra fotoğrafları çektiren Rus askerleri ise kendilerine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

  Gürcistan savaşı sonrasında, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e girişlerine misilleme olarak Karayip Denizi’nde Venezüela ile deniz tatbikatına katılmak üzere yola çıktığı kaydedilen gemiler bugün Aksaz’dan ayrılıp devam yollarına edecek.

  ABD’liler dağıtmıştı

  Marmaris esnafının memnun olmadığı ABD askerleri ilçeye en son 18 Eylül’de geldi, dört gün kaldı. Gündüzleri pek dışarıda gözükmeyen ABD’liler, gece gittikleri diskolarda bol bol alkol tüketip sabahın ilk saatlerine kadar çılgınca eğlendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı